Sorulara Dön
13
Sahtebilim & Şüphecilik

Hipnotize işlemi veya diğer manüpilatif işlemlerin bilimsel bir karşılığı var mı? Yoksa sadece aldatmadan yada psikolojik işlemlerdenmi ibaretler?

2
312 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yaklaşık 8-9 tane bilimsel makale okudum, hatta aralarında Stanford Üniversitesinden Dr. David Spiegel'in yazdığı da vardı.

Hepsinde de, hipnoz vardır ama her insan için geçerli değildir gibi bir anlam çıkıyor. Her insan için geçerli değilse bunun bilimselliği nerede? Ayrıca bilimsel makale, yorum yapmaz, gerçekleşen bir olayın gözlem ve deneylere dayalı sonuçlarını paylaşır. Bu bilimsel (!) adı altında yayınlanan makalelerin hepsi hipnoz vardır diyerek başlayarak, fikri empoze etme çabası içinde görülüyor. 

Hasan arkadaşımızın verdiği kaynakta da Özlem ve Kamil EREL özet kısmına "Hipnoz, bilinçaltına girişin altın anahtarıdır ve en eski tedavi yöntemlerinden biridir" diye başlamış. Makalenin asıl kısmını okuyamıyoruz zaten.

Dr. David Spiegel'de dahil, hipnoz ile ilgili bilimsel makale yayınlayan doktorların hemen hemen hepsi, ya bir Hipnoz Kliniğinin sahibi ya da bu işten para kazanmayı hedeflemiş kişiler. 

Bilmiyorum belki çok skeptik davranıyorum ama bu veriler, benim hipnoza inanmam için yeterli değil, hatta çarpıtılmış da olabilir. Bu bana; yıllar önce kurşun elementinin zararlı olmadığını savunan bilim adamları ve onların para kazanma uğruna, büyük şirketler adına halka açıklama yapmalarını ve kurşun asker oyuncağını piyasaya sürülmesine sebep verip, çocukların hayatları ile oynamalarını hatırlattı. Belki hipnoz o kadar kötü değil ama bu işten ciddi para kazanan kuruluşlar var, hipnozla sigara bıraktırma pazarı bile akupunturu geçmiş durumda. 

205 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Hipnoz deyince akla ilk gelen isim Avustralyalı nörolog Sigmund Freud'dur. Sigmund Freud özellikle psikoloji bölümünde atıf yapılan en güçlü isimlerden biridir. Bir bilim insanıdır. Dolayısıyla hipnozun bilimsel bir karşılığı olduğu söylenebilir. Fakat günümüzde hipnoz adı altında yapılan pek çok sahtekarlıkla, bilim tabanlı hipnozun ayrımının çok iyi yapılabilmesi gerekir. Ayrıca hipnoz alanında üniversitelerde çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir tanesini kaynağa ekliyorum.
150 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Hipnoz Ve Genel Tıp Pratiğinde Kullanımı. (10 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın