Puan Ver
0
Puan Ver

Herhangi bir fizik yasası tanrı’yı bağlayabilir mi?

Kerem cankoçak evrim ağacındaki “tasarlanamayan evren” yayınında evrenin yaratılmış olsa bile tasarlanamayacağı çünkü kuantum fiziği yasalarına göre bunun mümkün olamayacağını söyledi. Acaba herhangi bir fizik yasası tanrı’yı bağlayabilir mi?

2
Halis Çölkesen 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

oncelikle termodinamigin 2. yasasiyla tanrinin bir alakasi yoktur. "tanri duzeni koruyamiyosa tanri degildir." bir arguman degildir. entropi ancak tanrinin zaman anlayisi olabilir. 

teistik tanri modellerinde evreni yaratan "tanri" zamandan ve mekandan muaf; kendini üstün goren bi yapidadir. bu da onu bizim bulundugumuz uzayin disinda ayri bir uzayda var yapar. dolayisiyla varsa da bizim fizik kurallarimiza bagli degildir.

Favorilerime Ekle
1

termodinamiğin 2. yasası entropinin sürekli arttığını söyler eğer tanrı varsa evrenin düzenini korurdu. Ancak düzensizlik sürekli artıyorsa düzeni korumaya gücü yeten bir tanrı yoktur. sanırım tanrı ile ilişkili tek yasa buydu

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğada yaşam mücadelesi olduğu için bizim de böyle yaşamamız gerektiğini söyleyenlere asla aldanmayın. Birçok hayvan birbirini eleyerek veya her şeyi kendilerine alarak değil, işbirliği ve paylaşım ile hayatta kalır.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder