Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Herhangi bir dinde, doğada evrim'in olmadığı söyleniyor ise, bu dinin Tanrı'dan gelmediğine kesin delil olur mu?

Tanrı'nın var olup olmamasından bahsetmiyorum.

3
Anonim 0
142 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Farklı şekilde yorumlama olanağı yoksa evrim teorisine zıt ayetler içeren bir din Tanrı tarafından gönderilmiş olamaz. Bununla birlikte pratikte, özellikle yaygın dinler açısından, evrim teorisine uygun yorumlanması olanağı bulunmayan ayetlerin olamayacağını düşünüyorum. Birincisi dini metinler yapıları gereği yoruma açıktır. Yapılarından öte canlılığın başlangıcı konusu da soyuttur. Bu soyutluk düşünüldüğünde herhangi bir dini metnin evrim teorisine açık ve net aykırı ayetleri içermesi zor. İkincisi dini metinler ortaya konmalarından sonra ileri sürülen evrim teorisine karşı çıkmayı amaçlamaz; amaçladığını iddia etmek tarihsel açıdan anakronizmdir. Böyle bir amacı olmadığı için de dini metinlerde evrim teorisine zıt ayetlerin olduğunu söylemek zorlaşır. Yine de varsayımsal olarak evrim teorisine zıt ayetler içeren dini metinlerin Tanrı'dan gelmediği söylenebilir. İçinde bu tip ayetleri barındırması "kesin" delil midir, emin değilim. Bu biraz da kesinlik ölçütüne bağlı. Objektif açıdan tartışmaya en kapalı disiplinler doğa bilimleri olmasına rağmen doğa bilimlerinde dahi kesinlik, %100'lük, yoktur. Felsefi açıdan bir önermenin %100 doğru (veya yanlış) olduğu ileri sürülebilir ise de soyut akıl objektif açıdan pek güvenilir değildir.

331 görüntülenme
4
Paylaş
4

Elbette. Bakıldığında çoğu tek tanrılı din 1000 yılı geçkin bir süredir ''Adem ve Havva'' temelli yaratılışa inanmaktadır. Bilimsel bulgular sonucunda bunun böyle olmadığı anlaşılınca, inananların az bir kısmı evrimi kabul etmekte Adem ve Havva gibi hikayelerin de sadece temsili olduğunu düşünmektedir ama net bir şekilde ayetlerin canlıların evrimine değinmediğini söyleyebiliriz hatta çoğu inanır halen dini metinlerin evrime karşı olduğunu savunmaktadır. Evrim teorisi 160 yıl önce ortaya atıldı, dini metinler 160 yıldır yorumlanmaya devam etmekte ama halen dindarlar arasında evrim karşıtlığı çok fazla belki de bunun nedenini yorumlayanlarda değil, dini metinlerin gerçekten de evrime ters olmasında bağlamalıyız.

Konunun bir dini tartışmaya dönmesini istemediğim için bunların sadece şahsi fikirlerim olduğunu belirtmek isterim.

Sorunun bana göre cevabı; evet dini metinlerle bilim çelişiyorsa o din gerçek değildir. Teorik olarak tanrı atomlardan, evrenin en karmaşık işleyişlerini yaratan ve düzenleyen biri olmalıdır. Bu süreçleri yaratan ve düzenleyen bir yüce gücün, kendi yazıtlarında bu süreçleri bilmemesi düşünülemez.

0
Paylaş
0

Dinler için spesifik bir bilimsel teoriyi destekleme ya da desteklememe gibi bir şey söz konusu olamaz. Çünkü din hakikatle uğraşır. Bilimi bireye bırakır. Bilimsel olarak elde edilmiş bir bulgu da, dinin malzemesidir. O da o dinin önerdiği tasarımcının işidir tanım olarak.

Rölativite teorisini neden kimse tartışmıyor da evrim teorisinde takılmış kalmış durumdayız düşünmek gerekiyor. Hiçbir din, evrime karşı ya da destekçisi olamaz. Aynen rölativite nin karşısında ya da yanında olmadığı gibi.

166 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et