Puan Ver
0
Puan Ver

Herhangi bir dinde, doğada evrim'in olmadığı söyleniyor ise, bu dinin tanrı'dan gelmediğine kesin delil olur mu?

Tanrı'nın var olup olmamasından bahsetmiyorum.

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Farklı şekilde yorumlama olanağı yoksa evrim teorisine zıt ayetler içeren bir din Tanrı tarafından gönderilmiş olamaz. Bununla birlikte pratikte, özellikle yaygın dinler açısından, evrim teorisine uygun yorumlanması olanağı bulunmayan ayetlerin olamayacağını düşünüyorum. Birincisi dini metinler yapıları gereği yoruma açıktır. Yapılarından öte canlılığın başlangıcı konusu da soyuttur. Bu soyutluk düşünüldüğünde herhangi bir dini metnin evrim teorisine açık ve net aykırı ayetleri içermesi zor. İkincisi dini metinler ortaya konmalarından sonra ileri sürülen evrim teorisine karşı çıkmayı amaçlamaz; amaçladığını iddia etmek tarihsel açıdan anakronizmdir. Böyle bir amacı olmadığı için de dini metinlerde evrim teorisine zıt ayetlerin olduğunu söylemek zorlaşır. Yine de varsayımsal olarak evrim teorisine zıt ayetler içeren dini metinlerin Tanrı'dan gelmediği söylenebilir. İçinde bu tip ayetleri barındırması "kesin" delil midir, emin değilim. Bu biraz da kesinlik ölçütüne bağlı. Objektif açıdan tartışmaya en kapalı disiplinler doğa bilimleri olmasına rağmen doğa bilimlerinde dahi kesinlik, %100'lük, yoktur. Felsefi açıdan bir önermenin %100 doğru (veya yanlış) olduğu ileri sürülebilir ise de soyut akıl objektif açıdan pek güvenilir değildir.

Favorilerime Ekle
3

Dinler için spesifik bir bilimsel teoriyi destekleme ya da desteklememe gibi bir şey söz konusu olamaz. Çünkü din hakikatle uğraşır. Bilimi bireye bırakır. Bilimsel olarak elde edilmiş bir bulgu da, dinin malzemesidir. O da o dinin önerdiği tasarımcının işidir tanım olarak.

Rölativite teorisini neden kimse tartışmıyor da evrim teorisinde takılmış kalmış durumdayız düşünmek gerekiyor. Hiçbir din, evrime karşı ya da destekçisi olamaz. Aynen rölativite nin karşısında ya da yanında olmadığı gibi.

Favorilerime Ekle
1

Elbette. Bakıldığında çoğu tek tanrılı din 1000 yılı geçkin bir süredir ''Adem ve Havva'' temelli yaratılışa inanmaktadır. Bilimsel bulgular sonucunda bunun böyle olmadığı anlaşılınca, inananların az bir kısmı evrimi kabul etmekte Adem ve Havva gibi hikayelerin de sadece temsili olduğunu düşünmektedir ama net bir şekilde ayetlerin canlıların evrimine değinmediğini söyleyebiliriz hatta çoğu inanır halen dini metinlerin evrime karşı olduğunu savunmaktadır. Evrim teorisi 160 yıl önce ortaya atıldı, dini metinler 160 yıldır yorumlanmaya devam etmekte ama halen dindarlar arasında evrim karşıtlığı çok fazla belki de bunun nedenini yorumlayanlarda değil, dini metinlerin gerçekten de evrime ters olmasında bağlamalıyız.

Konunun bir dini tartışmaya dönmesini istemediğim için bunların sadece şahsi fikirlerim olduğunu belirtmek isterim.

Sorunun bana göre cevabı; evet dini metinlerle bilim çelişiyorsa o din gerçek değildir. Teorik olarak tanrı atomlardan, evrenin en karmaşık işleyişlerini yaratan ve düzenleyen biri olmalıdır. Bu süreçleri yaratan ve düzenleyen bir yüce gücün, kendi yazıtlarında bu süreçleri bilmemesi düşünülemez.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan, birlikte gidelim.”
Afrika Atasözü
Geri Bildirim Gönder