Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Her an yaratan bir tanrı bu evrenle etkileşim içinde olduğu için kendini kısıtlamaz mı?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin Felsefe Öğrencisi

Aslında kısıtlamaz çünkü her an yaratabiliyor olma fikri bile onun muazzamlığını gösterir. Çünkü her an yaratabiliyorsa her an yaratabilme potansiyelini içinde taşır. Ama Tanrı'nın yaratma fikri genel anlamda sıkıntılı bir durumdur bana göre. Aslında biraz da Spinoza'nın ışığında baktığımızda yaratma fikrinin neden sıkıntılı olduğunu anlayabiliriz. "Yaratmak", istenç anlamında Tanrı'ya bir özgürlük veriyor gibi durur. Fakat Tanrı'yı biraz insansılaştırır da. Çünkü Tanrı, insan gibi bir şeyleri yaratmak veya yaratmamak konusunda özgürdür. Bu durum akıllara insandaki "seçme özgürlüğü"nü getirir. Tanrı'yı insanda var olan unsurlarla anlamak biraz absürt olmalı. Fakat semavi dinlerin bizlere sunduğu tam olarak da budur. Çok uzatmak istemiyorum zira konudan biraz uzaklaşıyor gibi hissediyorum.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Academia. (29 May 2020). Alındığı Tarih: 29 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Muhammed Efe Türkel
Muhammed Efe Türkel Müslüman Aristoteles

Öncelikle bu soruyu cevaplamak için 3 kavramı en azından yüzeysel bir biçimde bilmeliyiz.

 1. Tanrı
 2. Zaman
 3. Entropi

Öncelikle evrenin yaratıcısı olarak kabul ettiğimiz Tanrı, zamandan münezzeh, zamana tabi olmayan varlıktır. (Şu anda O'nun varlığına dair delillere girmeyeceğim. Sadece soruya cevap vermek için bir ön kabul olarak Tanrı'yı kabul edeceğiz.)

Zaman ise şu anda yaşadığımız, evrende olan her şeyi kapsayan bir kavramdır. Bildiğimiz zaman Big Bang dediğimiz Büyük Patlama olayı ile başlamıştır ve halen devam etmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Entropi ise her şeyin yaşlandığını, yıprandığını ve evrendeki her şeyin kullanılabilir enerjisinin gittikçe azaldığını söyleyen yasadır.

Şimdi gelelim soruna;

HER AN YARATAN BİR TANRI BU EVRENLE ETKİLEŞİM İÇİNDE OLDUĞU İÇİN KENDİNİ KISITLAMAZ MI?

Bu Reklamı Kapat

Öncelikle bir devlet adamı düşünelim, kurallar koyuyor olsun ve bu kuralların uygulanması için emirler veriyor. Gücü azalır mı? Hayır. Gücü bunu yaptırmaya yetiyor çünkü.

Aynı şekilde Tanrı zamandan münezzeh olduğundan dolayı zamanın içinde olan hiç bir şeye tabi değildir. Bu sebeple zamanın dolayısıyla entropinin olmadığı yerde ezeliyet (sonsuzluk) olduğu için gücü de, kendisi de sonsuz olmalıdır.

Sonsuz- 1 Trilyon= Sonsuz

Sonsuzdan ne eksiltirsek eksiltelim, o yine de sonsuz olur. Sonsuz güçten bir şey eksilmez. Kullanılabilir gücün azalması için entropi gerekir ki, zamanı ve entropiyi var eden elbette onlara tabi değildir.

Entropiye ve zamana tabi olmayan bir varlık yorulmaz, yıpranmaz, kendini kısıtlamaz.

Bu sebeple Tanrı hangi işi yaparsa yapsın, sonsuz güçte olduğu için gücünden bir şey eksilmez, dolayısı ile kendini kısıtlamaz.

Bu Reklamı Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

SAYGILAR...

147 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Caner Tekin
Caner Tekin Düşünen biri

Örnek vereyim; bir resim yaptın ve o resime bakıyorsun.Bu senin gücünde bir eksiltme yapar mı? üstelik tanrı(yaratıcı neyse) varlığı iddia edilen varlık, kuralları koyuyor ve kuralları değiştiriyor. Maddenin (atomların) içinde enerji vardır. Tanrı bu enerjiyi istediği gibi yönetebiliyor.

Bir devlet adamı kural koyduğunda gücü azalır mı? Üstelik öyle bir kural ki, koyduğu zaman kimse bu kurallardan çıkamıyor.

138 görüntülenme
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et