Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Hem evrimi ve diğer bilimsel çalışmaları kabul edip hem de bir dini yaşayan insanlara göre kutsal kitaplardaki hikayeler sembolik midir?

Bu sonuca nasıl varmışlardır? Nuh tufanı, adem ve havva, sodom ve gomore gibi hikayeler sembolik midir?

1
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Evet , teknik olarak herhangi bir metinde yer alan herhangi bir ifadeyi mecaza çekerek o metni yanlışlanamaz kılmak mümkündür. Kişi bu ifadelerde gerçekten mecaz olduğuna samimi olarak inanıyorsa kimseye laf düşmez, Açıkçası bunu yanlışlamakta elimizden gelmez .

Bu sonuca nasıl varmışlardır sorusuna gelirsek. Bence şu zihin yapısı ve ön kabuller ile düşünüyorlar:

  1. X kitabı Tanrı sözüdür
  2. Bilimsel bilgi doğru ve geçerlidir.
  3. Gerçek Tanrı sözünde gerçek dışı,bilim dışı şeyler olmaz, bu metindeki ifadeler kendisiyle nesnel hakikatle çelişemez
  4. X Metnindeki Y ifadesi gerçek manası ile bilim dışıdır

O halde Y ifadesi mecazdır

Görüldüğü gibi bu , girişim tamamen bağlı olunan dini metini Tanrı sözü olarak peşinen kabul etmekten kaynaklanıyor. Bir ifadeye nasıl mana verirsek , hakikate aykırı olmaz mantığı bu.

Teşekkür (4)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook
Geri Bildirim Gönder