Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude Keskin
Sude Keskin
1,160 UP
Üye
1

Hayatı sevmeyen bir insan ölümden korkar mı? Neden?

Ölümden korkmadığımı belirttiğim zaman insanların bana garip bakmaları çok saçma geliyor, herkesin sonu ölüm olmasına rağmen hala ölüm korkusu çoğu insanda var.
954 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmet Vural
Ahmet Vural
76K UP
Araştırmacı

Hayatı sevmeyen bir insanın ölümden korkup korkmayacağı konusunda kesin bir yargıda bulunmak zordur, çünkü her insanın düşünceleri ve duyguları farklıdır. Ancak genel olarak, bir insan hayatı sevmese de ölümden korkabilir. Ölüm, insanlar için bir son ve bir belirsizlik demektir. Hayatı seven veya sevmeyen her insanın da bu belirsizliğe ve sonsuza karşı kaygı duyabileceği düşünülebilir. Bu kaygı, onun ölümden korkmasına neden olabilir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Yaşamsal kodlardan üre, yaşamda kal, savaş - kaç - don emirleri nedeniyle, yaşamın tehlikeye düştüğü her olasılık, tehdit olarak algılanarak organizmanın yaşamda kalması öncüllenir. Hatta bilinçaltı, yaşam boyunca tehlike taraması yapar. Olasılıkları değerlendirerek olası bir tehdidi bilince yollama çabasına girer. (Önemli bir sınav, bilinç için önemli iken, bilinçaltı için yaşamsal bir tehdit olarak görülebilir. Birey yoğun bir stres, kusma vs bile yaşayabilir.)

Ölüm her yönüyle yaşayan bir organizma için tehdit alanı içine girme gibi algılandığı için korku olarak deneyimlenmesi normaldir. Ancak yeni bilimsel çalışmalar, kadim öğretiler ve spiritüel çalışmaların ortak bulguları ile, artık bilincin varlığını sürdürdüğü, sınavına devam ettiğini ve tekamülünün yeni aşamalarına geçtiğini görüyoruz. Her sınav aşaması için gerekli düzene uyumlu bir süreç ve bu süreçlerden elde edilecek tekamül amaçlanmakta. Yaşanmakta olan tekamül alanından alınması gereken tüm dersler alındığında, bilinç daha üst alanlara geçiş yapar. Tekamülden istenen sonucu alamayan bilinçler ise, benzer düzeydeki sınavlara tekrar tekrar girerler. Aynı sınav aşaması içinde de bu tekrarlar "olay" "kişi" vs bazında vardır. Kişinin sınavla ilgisinin olmaması, tekamülle ilgisinin olmaması, durumu değiştirmeyecektir. Sistem işlemeye devam eder.

Bu anlamda ölümün birey için öneminin olması için, tekamül sürecini önemseyen, sonuçlarını düşünen bir yapıda olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bilinç düzeyinde bir korkusuzluk, ölüm tehlikesi gelene kadar sürebilir. Kişi gerçekten korkmuyor olduğu durumda, zaten ölüme yürümekten de korkmaz ve intihar eder. Bu durum, yaşam ve deneyimlerden sonuç çıkaramama, bir eksiklik durumudur ve başarısızlıktır. Tekamül planında zorlu bir aşamayı kabullenmektir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close