Puan Ver
1
Puan Ver

Hamamböceklerinin radyasyon direnci nasıl evrimleşti?

Merhaba hamamboceklerinin ozellikle radyasyona dayanikli olacak sekilde nasil evrimlestigini cok merak ediyorum :)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bir nükleer patlamadan yayılan radyasyona dayanabilirler ancak kesinlikle patlamadan dolayı ortaya çıkan ısıya dayanamazlar. Ancak şunu kesinlikle söyleyebiliriz; radyasyona karşı direnç mekanizması, memelilere göre çok daha fazla gelişmiştir. Radyasyon Gray adını verilen birimlerle ölçülür. Örnek olarak Hiroşima ve Çernobil facialarında 3 ila 6 gray kadar insanlar için ölümcül oldu. Ancak bazı yetişkin hamamböcekleri 900 Gray'e kadar olan dozlarda hayatta kalmıştır. Bu insanlar için olan ölümcül dozun 150 katı kadar.

Ancak bu rakamlar hamamböceğini şampiyon yapmıyor. Çünkü, yetişkin meyve sinekleri 1600 Gray'lik dozlarda hayatta kaldı. Bazı karınca türleri ise 2250 Gray kadar radyasyonda hayatta kalabildiler.

Peki bu yüksek radyasyonda nasıl hayatta kalabiliyorlar? Bunun cevabı ise basit tasarımı ve yavaş vücut döngüsünden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hücrelerin bölündüklerinde radyasyona en duyarlı oldukları söylenir. Bu yüzden insanlar radyasyondan çok kolay etkilenirler. Çünkü, her saniye hücrelerimiz değişiyor ve kendilerini yeniliyorlar.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. ScienceABC
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların oyun oynama nedeni, oyunun yaşam mücadelesindeki önemidir. Oyun sayesinde pratik yapar, yetişkinlikte gereken yetenekleri edinirler.”
Susanna Millar
Geri Bildirim Gönder