Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

HAARP teknolojisi nedir?

Son zamanlarda deprem, iklim değişikliği, yangınlar için konuşulan bir teori olarak karşıma çıkmaya başladı. Nicola Tesla'ya kadar dayandıran açıklamalar okudum fakat bilimsel bir veri bulamadım. Hatta Elon Musk'ın gönderdiği uydularla yangınları başlattığı yazılmış. 5G teknolojisinin etkili olabilmesi için ağaçların olmaması gerektiği de dahil. (okudumlarım böyleydi kusura bakmayın) Bu konuda bilgi sahibi olan var mı acaba?
22,208 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Delale Doğaner
Fen bilimleri öğretmeniyim

İddia edildiği üzere HAARP'ın amacı iyonosferi analiz ederek radyo iletişim, izleme ve navigasyon için teknolojik iyileştirme potansiyelini araştırmaktır. HAARP programı Alaska Gaskona bölgesinde Amerikan Hava Kuvvetlerine ait bir arazi üzerinde yer alan ve büyük, yarı-arktik bir tesis olan HAARP Araştırma İstasyonunu işletmektedir. Bu istasyondaki en önemli ve en meşhur cihaz IRI'dır. Bu cihaz yüksek frekans bandında çalışan yüksek güçlü bir radyo vericisidir. IRI ile iyonosferin limitli bir bölgesi uyarılabilir. VHF ve UHS radarı, fluxgate manyetometresi, digisonde (bir iyonosferik ses cihazı), indüksiyon manyetometresi gibi diğer aletler IRI tarafından uyarılan bölgedeki fiziksel süreçlerin incelenmesi için kullanılır. Merkezde yüksek frekansta radyo sinyali yayınlayabilen toplam 180 adet anten bulunmaktadır. IRI ile iyonosferi anten gibi kullanarak düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar yaratılabilir ve zayıf kuzey ışıkları (aurora) benzeri parlamalar elde etmek mümkündür.

HAARP projesi iklim kontrol silahı olması ve yapay deprem, zihin kontrolü yaratabilmesi gibi birçok komplo teorisine konu olmuştur. Bir kısım bilim insanları ve eleştirmenler tarafından bu iddiaların eksik veya hatalı bilgiye dayandığı, iddiaların tesisin kabiliyetlerinin çok üzerinde olduğu ve doğa biliminin kapsamını aştığı iddia edilmiştir. Stanford Üniversitesi profesörü, Türk bilim insanı Umran İnan, Popular Science dergisine verdiği demeçte iklim kontrolü ile ilgili komplo teorilerinin "tamamen yanlış bilgiye dayandığını" belirtmiş ve "Dünya gezegeninin (meteorolojik) sistemlerini ne yapsak bozamayız. Her ne kadar HAARP'ın yaydığı radyasyon çok büyük de olsa, bir şimşeğin gücü ile kıyaslandığında çok küçüktür ve tüm dünyada saniyede 50 ila 100 şimşek çakmaktadır, HAARP'ın yoğunluğu çok küçük"[2] demiştir.[3]

Kaynakça:^ a b "High-frequency Active Auroral Research Program (HAARP)". Alaska: University of Alaska Fairbanks. 3 Eylül 2015. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017.

Tüm Reklamları Kapat

^ Abe Streep (18 Haziran 2008). "The Military's Mystery Machine". Popular Science. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017.

^ David Naiditch (3 Mart 2010). "Is Baked Alaska Half-Baked?". 9 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017.

521 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

Yüksek Frekanslı Aktif Aurorasal Araştırma Programı dır tam olarak çevirisi. Alaska da ABD hava ve deniz kuvvetleri için araştırmalar yapan, hakkında türlü türlü komplo teorileri bulunan tesisin adıdır. başlıca amacları kıtalar arası iletişimi sağlamak ki amerikanın gerçekten her kıtada ordusu var, atmosfer tabakasındaki iyonosfer tabakasını incelemek(meterolojik amaçlar içinde geçerli), düşmanın sinyallerini bozmak.

Amerika bu HAARP projesini reddetmiyor, internette tonla bu konu hakkında bilgi var. hatta kendi internet siteleri ve bu sitelerinde neler yaptıkları ile ilgili açıklamaları bile var. nikola tesla ile ilgisi tam net değil ama, nikola tesla öldüğünde bütün çalışmalarını ABD hükümeti elkoydu, 1993 yılında HAARP bu notlardan edinilen bilgilerle kurulduğu söyleniyor ama dediğim gibi bu ne kadar doğru olduğu bilmiyorum.

uzaydan HAARP tesisinin bulutları yönlendirdiği görüntü
uzaydan HAARP tesisinin bulutları yönlendirdiği görüntü

doğruluk payı şurda, bu proje yapay kar yağdırdığı yada bulutları şekillendirdiği doğrudur. bu reddedilen bir gerçek değil. yapay bir kuzey ışığı yaptıkları da doğrudur, ama deprem yada iklim değişikliği gibi ciddi bir etki yaptığı tamamen yalandır. deprem yada dünyanın başka yerlerine yangınlar çıkardığı da yalandır. komplo teorilerine inanmamak lazım bunlar uydurma şeylerdir.

Tüm Reklamları Kapat

HAARP'ın şeklini değiştirdiği bulutlar
HAARP'ın şeklini değiştirdiği bulutlar
1,516 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Link. (11 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2021. Alındığı Yer: HAARP.edu | Arşiv Bağlantısı
 2. bilmiyorum. Link. (11 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
How İt Occurs
Bilgisayar mühendisi

Hiçbir ülke veya o ülkeye mahkum bırakılmış topluluklar o ülkenin kendilerine zarar verici yanlarını kabul etmez ,ve üstüne bunu yalanlayan yazılar vs. yayınlarlar . HAARP sistemi veya teknolojisi deprem yaratmaz ama enerjisi birikmiş yerlerdeki koordinasyon uyarı ve tepki yöntemiyle o enerjiyi açığa çıkartabilir. Teknolojik gelişmeler bizim kullandığımız cep telefonu veya bize mantıklı cevaplar veren yapay zekalardan çok öte, emin olun bu tür olaylar ülkeler tarafından saklanır ve üzerinde yoğun ilgi oluşmaşın diye ve açıklama yapmamak için haber kanalları,tanınmış köşe yazarları,blog ve belli web haber ve bilgi sitelerinde ki, bu örnekler daha fazla çoğaltılabilir.Türlü haberlerle çürütülmeye çalışılır. İster inanın ister inanmayın ama dünya ve uzayda oluşan olaylardan çoğu şeyin gerçek olabileceğini anlayabiliriz.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close