Puan Ver
0
Puan Ver

Güneş'in, samanyolu galaksisi etrafındaki 1 tam turu ne kadar sürer?

Dünya'nın kendi etrafındaki ve güneş etrafındaki dönüş sürelerini hepimiz biliyoruz. Ancak güneş sistemi de galaksiyle birlikte dönüyor. Bu dönüş ne kadar sürüyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Dediğiniz gibi Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki süper kütleli karadeliğin etrafında saatte yaklaşık 828.000 kilometre hızla dönmekte. Bu da, Güneş Sistemi'nin Samanyolu Galaksisi etrafındaki 1 tam turunun yaklaşık 230 milyon yılda tamamlandığı anlamına geliyor. Ancak Samanyolu Galaksisi'ni dışarıdan göremediğimiz için, çok kesin bir sayı vermek de zor. Farklı yaklaşım ve hesaplara bağlı olarak bu sayı 225-250 milyon yıl arasında değişebiliyor.

Bu konuda burada bir video mevcut.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. NASA Konunun detaylarını açıklayan bir NASA girdisi.
  2. Hyper Textbook Yapılan farklı hesaplara yönelik bir kaynak.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okumak hepimizi göçmen yapar: Hepimizi evimizden uzaklaştırır; ancak aynı zamanda hepimize, her yerde evler bulur.”
Jean Rhys
Geri Bildirim Gönder