Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Joseph Ölmez
Joseph Ölmez
1,097 UP
Üye
1

Güneş jüpitere dünyaya göre daha fazla kütle çekim uyguladığına göre çekiç ve tüy örneğinde çekicin kütlesi fazla olduğundan önce düşmez mi?

Havasız ortamda yapılan çekiç ve tüy örneğine ve göreliliğe göre soruyorum.Başka bir örnekle soruyu daha anlaşılır kılayım.Güneşe eşit uzaklıkta olan bir uzay gemisi birde çivi olsun.İkisi aynı hızda mı çekilir?
309 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
38K UP
Fizik doktora öğrencisi

Kütle çekim kuvveti cisimlerin kütleleri ile doğru orantılı. Dolayısıyla tabiki kütlesi büyük olana uygulanan kuvvet daha fazla olacak. Ama cisimlere farklı kuvvet uygulanması farklı hızda hareket edecekleri anlamına gelmiyor. Çünkü kuvvetin bir cisme kazaandıracağı ivme de kütle ile ilgili.

Örnekle anlatayım. Yerçekimini 10 m/s2 olarak düşünelim. İki cismimiz olsun biri 1 kg diğeri 10 kg. Bunları serbest bıraktığımızda:

Tüm Reklamları Kapat

2. cisme etki eden kuvvet 10 kat fazla olacak ama bunların ivmesini hesaplarsak:

Ama burda çok önemli bir felsefi bir konu mevcut. Yerçekiminin etkilenme miktarı olan yerçekimsel kütle ve bir cismin kuvvete karşı direnme miktarının ölçüsü olan eylemsizlik kütlesinin aynı şey olmasından kaynaklı bir durum. Asıl ilginç olanı ise bu ikisinin birbirine eşit olması için hiçbir gerekçe yok. Üstelik kavramsal olarak da çok alakasızlar. Bunun üzerine bir çok tartışmalar mevcut ama hala hiçkimsenin bu konuda elle tutulur bir fikri yok. Tabi ki bu ikisinin aynı olması bütün dinematiğe bir denge ve harmoni getiriyor.

Bunun üzerine biraz düşünmenizi hatta bu iki kütlenin birbirine eşit olmadığı bir evrende fizik kurallarının nasıl olabileceği ü<erine biraz kafa yormanızı tavsiye ederim. İşte o zaman çekiç ile tüy havasız ortamda aynı anda düşmeyecektir.

107 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close