Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cihad Bozdoğan
Üye
3

Görme ve gördüğümüzü idrak etme hızımızla ışık hızı kıyaslanabilir mi?

Insan görüşünün hızı beyindeki nöronların hızıyla alakalı bir şey ama ışık hızıyla beynimizdeki nöronların hızı karşılaştırılabilir bir şey mi?
407 görüntülenme
Görme ve gördüğümüzü idrak etme hızımızla ışık hızı kıyaslanabilir mi?
Görme ve gördüğümüzü idrak etme hızımızla ışık hızı kıyaslanabilir mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ceyda Rüya
Ceyda Rüya
7K UP
Psikoloji ile ilgileniyorum

Merhaba. Öncelikle sorunuzdaki görme ve görüneni idrak etme; yani psikolojideki duyum ve algı süreçlerine bakalım. Nesneyi görme, görünenin bilgisinin nöronlardaki sinapslarla sinir akımları halinde beyne ulaştırılması süreci insandan insana, yaş gibi çeşitli nedenlerle daha hızlı veya daha yavaş olabilir. Değişkendir.

Evrendeki en hızlı şey saniyede yaklaşık 300.000 km ile ışıktır. Yani Dünya'dan Ay'a ulaşması sadece 1.3 saniye sürer. Mars'a ulaşması 182 saniye, Güneş'e ulaşması ise 8 dakika 20 saniye sürer[1]

Bu durumda, ışık hızını algı hızımızla kıyasladığımızda hızları açısından hiç şüphesiz ışık hızı galip gelecektir. Ancak "ışık" gibi bir kavramla, şu anki canlıların algı sürecini kıyaslamak tam olarak aynı temelde olmadıkları için pek mantıklı olmayacaktır fikrimce.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Her Şey Dahil Youtube. Evrendeki En Hızlı Şey Nedir. Alındığı Tarih: 10 Ocak 2024. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İnsan algısı ile ışık hızının kıyaslanmasına yönelik bilimsel bir kaynak belirtilmemiştir ve yetersiz bilgi içermektedir.
0
Tolgahan Bilimci
Araştırmacıyım

Evet benim şahsi görüşüm, sizinle aynı fikirdeyim. Şöyle ki bizim gördüğümüz her obje yani nesne normalde renksiz olarak gelir, ama güneş ışığından gelen fotonlar bunları rainbow yani gökkuşağındaki renkler ile renklendirir ve bizim gözümüze öyle yansır... Yani şunu demek istiyorum göz ne alırsa onu verir... Etki tepki olarak düşünmek gerek bence... Işık hızı bizim nöronlarımızla doğru orantılı olmalı ki frekans sorunu yaşamıyoruz... Aslında bana göre ışık hızı çoktan aşıldı.. ama biz farkında değiliz... Eğer insan göz önüne alınırsa, kütle şekil değiştireceğinden yani deformasyon olacağından insan üzerinde yapılamıyor...

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close