Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Genişleyen evren için şişen balon örneğini vermek ne kadar doğru olabilir ki sonuçta o balon yine patlamayacak mı yoksa evren bir gün böyle bir patlamaylamı son bulacak?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Evrenin genişlemesinde balon örneğinin verilmesinin sebebi evrenin balonun olduğu gibi her yöne genişlemesi ve nasıl balonu şişirirken ilk üflediğimizde bir anda fazla şişiyor ve sonrasında bu şişme hızı yavaşlıyorsa evrenin bu şekilde genişlemiş olmasıdır.

Diğer yandan bu benzetme sadece genişlemeyi kapsamakta ve balonun patladığı gibi evrenin en sonunda patlayacağını söylememektedir. Evrenin son bulmasıyla ilgili çeşitli teoriler mevcuttur. Bunlar kısaca; büyük donma, büyük çöküş, büyük değişim ve büyük parçalanmadır. Bu teoriler kısa ve güzel şekilde kaynaklarda verdiğim BBC makalesinde anlatılmış. Göz atabilirsin

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. BBC Earth Link orjinal makalenin Türkçe çevirisinin yayınlandığı BBC Türkçe sayfasına aittir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Burjuvazinin bilim insanları, teorilerinin tanrıya veya para sahiplerine tehlike arz etmediğinden emin olurlar.”
Georgi Plekhanoff
Geri Bildirim Gönder