Puan Ver
4
Puan Ver

Genetik olarak insan kendi zekasını kitap okuyarak müzik dinleyerek veya yazı yazarak matematik işlemleri yaparak zekamızı geliştirebilirmiyiz?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Beyni geliştirmek için birçok şey yapabilirsin bunun için kitap okuyabilirsin. Kitap okurken kelime hafızan gelişir ayrıca nöronlar arası bir bağ oluşur. Satranç , sudoku,  mangala tarzı oyunlar da olay beynin olay çözmesinde etkilidir.Ayrıca yardımcı kaynak ekliyorum

Teşekkür Et
2

Kaynaklar

  1. Beyinizi geliştirmek Bu video da daha detaylı bakabilirsiniz

Cemil Meriç'in kitabına aldığı Eski bir makaleye göre;düzensiz bir şekilde aşırı kitap okumak,hafızayı ve düşünme mekanizmasını zayıflatır ve realiteden uzaklaştırır.Yine aynı kitaptan konu ile ilgili bir pasaj :''Okuduğunu tahlil etmeyen,daha önce okuduklarıyla karşılaştırmayan,her an kendi kafasını kullanmayan zekasını mahveder.''

 Ancak başta da belirttiğim gibi 1915'te yayımlanan eski bir makaleden alıntıdır.

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Reuve Philosophique dergisi - 1915
  2. Bu Ülke Cemil Meriç,Bu Ülke,İletişim Yayınları - 2017,İstanbul S.115-116
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimle sihir yapabilirsiniz; ancak sihirle bilim yapamazsanız.”
Erica Dunning
Geri Bildirim Gönder