Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Dikme
Ali Dikme Üye
1
Galaksilerin vs. birbirinden uzaklaştığını biliyoruz, yani Evren genişliyor. Ama uzaklaşması için bir tarafın daha fazla genişlemesi gerekmez mi?
114 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Erim Demirbilek
Erim Demirbilek Araştırmacı

Öncelikle merhabalar.

Aşağıya birkaç kaynak vereceğim, biraz daha detaylı ve daha çok şey öğrenebilmek için oraya bakabilirsiniz.

Yirminci yüzyıldan önce evrenin statik olduğu düşüncesi hâkimdi. Ancak 1920’lerde Edwin Hubble tarafından yapılan gözlemler, evrenin genişlemekte olduğunu gösterdi.

Bu Reklamı Kapat

1927’de E. Hubble ölçebildiği gökadaların uzaklıklarını ve hızlarını çizdiğinde birbirlerine orantılı olduğunu buldu ve bu sonucu PNAS dergisinde yayınladı.

Bu grafiğe Hubble Diyagramı, hız ile uzaklık arasındaki ilişkiye Hubble Kanunu adı verilir. (Kaynaklarda grafik mevcuttur.)

Sorduğunuz soruya basit olarak ''Balon Anolojisi'' örneği verilebilir. (Fotoğrafı kaynaklarda bulunmakta)

Bu Reklamı Kapat

Balon analojisinde gösterilen şey, gökadaların genişlemeyeceği, sadece aralarındaki mesafelerin değişeceği yönündedir. Sorunuza ise şahsi cevabım olarak şunu diyebilirim:

Bir haritayı, herhangi bir ölçekte küçülttüğünüzde veya büyüttüğünüzde, iki şehrin, ülkenin vs. arasındaki uzaklık artar. Tabii ki evren açısından bakmak farklı olduğu için, gökadalar, evrene ayak uyduruyor diyebiliriz :) Bu dediğimi harita üzerinde denediğinizde daha iyi anlayacaksınız. Tabii ki bu çok daha ayrıntılıdır ama sizin sorunuzun cevabına bu yeterlidir diye düşünüyorum.

Fakat bu sene NASA'nın yayımladığı (kaynakta mevcut) bir makale bulunmakta. Bir kısmını çevireyim:

''Evrenin Genişlemesi Her Yöne Aynı Değil''

Kozmolojinin temel fikirlerinden biri, yeterince büyük mesafelere bakarsanız her yöne her yöne aynı görünmesidir. NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi ve ESA’nın XMM-Newton'undan alınan verileri kullanan yeni bir çalışma bu temel düşünceye meydan okuyor.

Bu yörüngedeki gözlemevlerinden X-ışını verilerini kullanan gökbilimciler, yüzlerce gökada kümesi, evrendeki yerçekimi ile bir arada tutulan en büyük yapılar ve görünür özelliklerinin gökyüzünde nasıl farklılaştığını inceledi.

Almanya'da Bonn Üniversitesi'nden Konstantinos Migkas, “Kozmolojinin temel direklerinden biri - tüm evrenin tarihinin ve kaderinin incelenmesi - evrenin her yönden aynı olduğu anlamına gelen 'izotropik' olması,” dedi. “Çalışmalarımız bu sütunda çatlaklar olabileceğini gösteriyor.”

Bu Reklamı Kapat

Gökbilimciler genellikle Büyük Patlama'dan sonra evrenin sürekli genişlediğine katılırlar. Yaygın bir benzetme, bu genişlemenin bir kuru üzüm ekmeği gibi olmasıdır. Ekmek pişerken, gökadalar ve galaksi kümeleri gibi kozmik nesneleri temsil eden kuru üzümlerin tümü, tüm somun (alanı temsil eden) genişledikçe birbirinden uzaklaşır. Eşit bir karışımla, genişleme izotropik bir evrende olması gerektiği gibi her yöne eşit olmalıdır. Ancak bu yeni sonuçlar bu tabloya uymayabilir.

Astrofizik Merkezi'nden ortak yazar Gerrit Schellenberger, “Küme gözlemlerimize dayanarak, evrenin ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak, hangi yöne baktığımız konusunda farklılıklar bulabiliriz” dedi. Cambridge, Massachusetts'te Harvard ve Smithsonian (CfA). “Bu, bugün kozmolojide kullandığımız en temel dayanaklardan biri ile çelişecekti.”

Anlayacağınız, bilimin dinamikliği bizi farklı ve güzel yerlere götürebiliyor. Ve bu makaleye göre, genişleme yönü açısından haklılık payınız olabilir :)

Saygılar ...

328 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Wikipedia- Genişleme. (12 April 2020). Alındığı Tarih: 12 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Tübitak. (12 April 2020). Alındığı Tarih: 12 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Nasa. (12 April 2020). Alındığı Tarih: 12 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Britannica- Video. (12 April 2020). Alındığı Tarih: 12 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  5. Yazar Yok. Balon Anolojisi, Diyagram Vs. . (12 April 2020). Alındığı Tarih: 12 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et