Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Foucault sarkacı nedir ve nasıl çalışır?

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünü kanıtlayan foucault sarkacını Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi binasında gördüm. Bu sarkacın ne olduğu hakkında bilgim var ancak rehber öğrenci arkadaşlar sarkacın dışarıdan birisinin gücü ile durması halinde bile 1-2 saat sonra tekrar hareket etmeye başladığını söyledi. Bu durum nasıl sağlanıyor?
913 görüntülenme
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Zeynep Ada Coşkun
Araştırdım

FOUCAULT Nedir

Foucault sarkacı, 1851 yılında Fransız fizikçi Léon Foucault tarafından icat edilen bir deney aracıdır. Bu deney aracı, Dünya'nın dönme hareketini kanıtlamak için kullanılır. Foucault sarkacı, genellikle tavana bağlı bir ip üzerinde asılı duran ağırlıklı bir top olarak tasarlanmıştır.elde edilir.

Nasıl Çalışır.

Tüm Reklamları Kapat

Eylemsizlik ilkesi gereğince, sarkacın salındığı düşey düzlem sabit yıldızlara göre değişmez kalır. Bu nedenle Dünya saat yönünün tersinde dönüyorken, Dünya'dan bakan bir gözlemciye göre sarkaç saat yönünde dönüyor görünür.[1]

Kaynaklar

 1. W. Heisenberg. (1993). Fizik Ve Felsefe.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Utku Çetiner
Bilim yazarı Astrobiyoloji çalışanı

Foucault sarkacı, Fransız fizikçi Léon Foucault tarafından Dünya'nın kendi ekseni etrafında döndüğünü doğrudan göstermek için tasarlanmış bir deney düzeneğidir. Uzun bir kabloya bağlı ağır bir kütlenin belirli bir düzlemde salınımıyla başlar, ancak Dünya döndükçe bu salınım düzlemi Dünya'ya göre sabit kalır ve gözlemciye göre değişiyor gibi görünür. Bu basit ama etkileyici yöntem, Dünya'nın dönüşünü gözlemlemek için kullanılır. Örneğin, Kuzey veya Güney Kutbu'nda sarkacın salınım düzlemi bir gün içinde 360 derece dönerken, Ekvator'da böyle bir değişim olmaz. Foucault sarkacı, bilimsel merakımızı artıran ve Dünya'nın hareketini anlamamıza yardımcı olan görsel bir kanıttır.[1[1]][1]

Kaynaklar

 1. Anne Marie Helmenstine, Ph.D.. (2021). How The Foucault Pendulum Proves Earth Rotates - Thoughtco: Thoughtco - Foucault Pendulum. ThoughtCo. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close