Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Asi
Melih Asi
3,242 UP
Üye
2

Fizikte momentum nedir ?

1,362 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Bir cismin hareket durumunun değiştirilmesinin ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü olarak tanımlanabilir. Newton'un ikinci yasasından türetilebilir. m kütleli bir parçacık için bu yasanın matematiksel ifadesi

ile verilir. Sol taraftaki terim toplam (net) kuvveti, v de hızı temsil etmektedir. Kuvvet ve hız vektöreldir. Bu ifadeyi şu şekilde yazalım:

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi bu parçacığın t1 anında v1 hızında olduğunu, sonraki bir t2 anında da hızının v2 olduğunu düşünelim. Parçacığa etki eden net kuvvet sıfırdan farklı olduğundan hızının değişmesi beklenen bir durumdur. Her iki tarafı bu aralık için inetgre edelim:

Tüm Reklamları Kapat

Denklemin sol tarafındaki J, itme olarak tanımlanır. Sağ taraf ise momentum değişimidir. Momentum p ile gösterilir, yani

Eğer parçacığa etki eden net kuvvet sıfır ise J=0 olacaktır, bu durumda p1=p2 olur, yani momentum değişmez, korunur.

Tek parçacık için çok işlevsel gibi görünmüyor ama unutulmamalıdır ki korunum yasaları fizikte her zaman baş tacıdır:) Yukarıdaki sonuç birden fazla parçacıktan oluşan sistem için genellenirse anlamı ve önemi daha iyi anlaşılacaktır. Çok parçacıklı bir sistem kurgulayalım ve tüm parçacıkların toplamından oluşan sistemi düşünelim. Eğer bu toplam sisteme dışarıdan bir net kuvvet etki etmezse toplam sistemin monentumu korunur. Sistemdeki parçacıklar arası tüm kuvvetler Newton'un üçüncü yasası gereği etki-tepki şeklindedir ve "iç kuvvet" olarak ele alınabilir. Yani bu kuvvetlerin varlığı sisteme dışarıdan etki eden bir kuvvetin varlığı anlamına gelmez. Bu durumda momentumun korunumu yasası, çarpışma problemleri gibi Newton yasalarının orjinal ifadeleri ile çözülemeyecek problemleri çözebilir[1].

279 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Khan Academy. Momentumun Korunması Nedir?. Alındığı Tarih: 6 Mart 2022. Alındığı Yer: Khan Academy | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close