Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Fizik yasaları neden şu anki fizik yasalarına göre evrimleşti?

Neden kütleçekim, elektromanyetizma gibi kuvvetler var?
317 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Arın Özkınay
Arın Özkınay Öğrenci

İnsanlar yokken "fizik yasaları" yoktu; kendi halinde bir evren vardı. Biz, hızlıca evrimleşip bir şeyleri farklı açıdan kavrayabilen, konuşabilen ve daha akıllı canlılara dönüştükten sonra etrafımızda olan bitenleri bilmek ve -başta bunu yapmak için evrimleşmediğimiz için- her şeyi aklımızda tutamayacağımızdan bir yerlere not almak istedik. Baktık not alabiliyoruz, zaman geçtikçe evreni parçalarına ayırıp isimlendirdik ve kendimizce açıklamaya başladık. Yani şu an ne biliyorsak, bizim anlayabileceğimiz kadarını ve biz ne dediysek onu biliyoruz ve bazı şeyleri de bilemeyeceğiz.

Neden bu şekilde oluştuğuna da belki şu anda içinde yaşadığımız evrenden çıkıp -varsa- farklı bir evreni referans alarak karşılaştırdığımızda yeni bir açıklama yaratabiliriz ki bu da şu an pek mümkün görünmüyor.

Bu Reklamı Kapat

Yani biz fizik yasaları var dediğimiz için varlar ve olağandışı bir fizik yasasıyla karşılaşmadığımız için nedenini bilemeyiz.

238 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Beyzanur Özkaya
Beyzanur Özkaya Fizikci Beyzanur

Öncelikle neden kutlecekimi,elektromanyetizma var? sotuşuna cevap vermek istiyorum.

Doğada 4 temel kuvvet vardır :

Bu Reklamı Kapat

Güçlü nükleer kuvvet (taşıyıcı parcacigi gluon dur)

Elektromanyetizma (taşıyıcısı foton dur)

Bu Reklamı Kapat

Zayıf nükleer kuvvet (taşıyıcısı bozon dur)

Kutlecekim kuvveti ( taşıyıcısı graviton dur)

Parcaciklarin obsorbsiyon,emisyon,bağ kurma,sacilma gibi olaylar temel kuvvetler sayesinde olur.

Temel kuvvetler olmasaydı evren de dogal olarak daha basit bir evren modeli geliştirildi.Galaksiler,yıldızlar,gezegenler olusmazdi.yaşam da olmazdı çünkü bunu sağlayacak olan kimyasal yapilar da olmayacaktı.örneğin elektronlar quarklara baglanamayacak buna bağlı olarak proton,nötron gibi yapilar olmayacaktı.atomlar da olmayacaktı yani.

Kısacası 4 temel kuvvet olmasaydı su anki evren olusamazdi.

Düzenleme: Bu arada quarklar quarklara bağ yapamaz ve proton ,nötron gibi parcaciklar o lusmazdi yazacaktim.bir yanlışlık olmuş elektronlar q uarklarla yazmışım.orayı düzeltmek istedim.çok özür dilerim.

175 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Mehmet Türk
Mehmet Türk Akademisyen

Fizik yasaları hep vardı ve aynı idi. Biz yalnızca onları yavaş yavaş ve emek vererek keşfediyoruz. Keşfederken de yanıldığımız oluyor. Sonra bunları geliştirip düzeltiyoruz. Sonuçta şu anki bilgimize eriştik. İleride yasaları keşfettikçe değişip gelişecektir.

106 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Özgür Aras
Özgür Aras Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

"Neden" sorusunun bilimde tam bir karşılığı yoktur. Bizim dışımızda olan herhangi bir şeyin nedenini tam olarak bilemeyiz. Bilim daha çok "Nasıl" sorusu ile ilgilenir.

Nasıl sorusuna cevap olarak, evrende fermiyonlar arasındaki iletişimi bozonlar sağlar ve bunlar aynı zamanda temel kuvvet taşıyıcılarıdır.

Bu Reklamı Kapat

Burada soracağımız herhangi bir "Neden" sorusunun ise malesef bir anlamı bulunmamaktadır.

Umarım ileride nedenleri bilebileceğimiz zamanları görebiliriz

117 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et