Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Fermi paradoksuyla ilgili olarak uzayda varolan canlılar bizim ölçü birimlerimiz karşısında çok büyük ya da çok küçük olabilir mi?

Bahsettiğimiz canlıları hücre ve beden boyutlarının bizim ölçü birimimiz karşısında çok küçük olduğu için fark etmiyor olabilir miyiz? Aynı şekilde biz bir gezegen üstünde yaşam ararken bu canlılar galaksilerden bile büyük olabilir mi? Kendi hücre ve medeniyet boyutlarımızı ele aldığımız için onları ihmal ediyor olabilir miyiz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet bu olası bir durum. Belki de Kardashev Skalasında tip-3 bir medeniyet haline gelmiş ve galaksilerden enerjilerini elde ediyor olabilirler. Belki de düşündüğümüz canlı formlarında çok daha farklı bir canlı formu da olabilir. Ama belkide büyük filtreden geçememiş ve filtre onları elemişte olabilir. Belkide kim bilir bizi takmıyor bile olabilirler. Ancak biz evrende farklı yaşam formları ararken bir sonuca varabilmek için bütün bu olasılıkları bir süzgeçten geçirmemiz gerekir. Aksi taktirde bu arayışımız normalinden çok daha uzun sürer. Ayıklama yapmamız gerekiyor. Bu ayıklamayı da dünyada ki yaşamın başlamasını baz alarak yapıyoruz. Ama belkide farklı bir biçimde yaşam başlamış ve dediğin gibi devasa büyüklüklere ulaşmış olabilirler. Bu fikirler aklımızın bir köşesinde dursun ancak araştırma yaparken daha rasyonel ve tutarlı olmak açısından elimizdeki veriler doğrultusunda hareket edelim.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Fermi Paradoksu ve büyük filtre sorunu.
  2. Evrim Ağacı Medeniyetimiz Kardashev Skalasında hangi noktada?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim şöyle çalışır: Hata yapmıyorsan, bilim yapmıyorsun demektir. Eğer yaptığın hataları düzeltmiyorsan, kesinlikle bilim yapmıyorsun demektir. Hatalı olduğunu kabul edemiyorsan, hiç yapma daha iyi.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder