Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Felsefe neden önemlidir ve günümüzdeki yeri nedir?

1,850 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ilker Avdanlı
Ilker Avdanlı
3,784 UP
Popüler Bilim ve Felsefe Araştırıcısı

Merhabalar Salih,

Felsefeden ve felsefi düşünürlerin dünyaya farklı bakış açıları sağlayan fikirlerini okumaktan veya videolardan dinlemekten ayrıca felsefe tarihinden zevk alıyorum.

Soruna gelince, felsefe hayatın her yerindedir. Dolayısıyla günümüzde teknolojinin, tıp'ın ve bilimin ilerlemesinin en büyük sebebi felsefedir. En basit şöyle düşünebilirsin; kimse çıkıp "ya biz neden sürekli yere basmak zorundayız neden uçmuyoruz?" demeseydi, kimse çıkıp "ya bu insanlık nerden geliyor? Direkt olarak bu şekilde mi geldik yoksa diğer canlılardan mı türedik?" Tarzı sorular sormasaydı şu an elimizde edindiğimiz bi' dolu bilginin hiçbiri olmazdı. Aynı zamanda adını hatırlayamadığım bir filozof felsefe hakkında, "Felsefe taktığında asla geri çıkaramayacağın bir çift lens'e benzer" diyerek felsefenin hayata dair kişiye farklı bakış açıları verdiğini çok net bir şekilde göstermek istemiştir. Beni en çok heyecanlandıran da bu son kısmıdır. Aslında bakıldığında felsefe kendimiz dışında gerçek olduğuna inandığımız tabiatı araştırmamızda büyük rol oynuyor. Onun dışında kaynaklara felsefe tarihi ile ilgili bir video serisi bırakacağım izlemeni kesinlikle öneririm bilimin ilk adımlarının nasıl atıldığından ilk fizikçilerin nasıl ortaya çıktığı ve bunların kimler olduğundan onların bazı görüşlerinden bahsediyor. Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir olabildiysem ne mutlu bana, bilimle felsefeyle kalın. Sağlıcakla...

Tüm Reklamları Kapat

338 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Dilara Pelin Çolak. Felsefe Tarihi Ve Doğa Filozofları. (1 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close