Sorulara Dön
1
Felsefe

Felsefe, bilimden sonra geçerliliğini yitirmeye mi başladı?

4
125 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Merhaba İbrahim Bey,

"Thales", sadece felsefi düşünümün ilk devindiricisi değil aynı zamanda bilimsel düşünmenin öncüsüdür. Biz onu "arkhe" problemine cevap ararken görürüz ama o, arka planda "ikizkenar bir üçgenin taban açılarının eşit olduğu"nu bulmuş, "Mısır'daki piramitlerin yüksekliğini" ölçmüştür. Bunlar çok değerlidir ve bilimin yolunda ilerleyen bir insanın küçük ama önemli adımlarıdır.

Filozof her şeyi "sorgulayan" gözlüğünü gözüne takar ve çevresine, yaşadığı evrene bu gözlüğün gerisinden "merak" duygusuyla bakar. Bilimin temelinde de bu "merak" duygusu yok mudur peki? Uzaya çıkmak, öte gezegenler keşfetmek, Newton'un teleskobuyla incelemek karanlık bir evreni ve bu karanlığı aydınlatmaya çalışmak "merak" duygusu temelinde olmaz mı? O halde bilimin ışığında ilerlerken, ki bu ilerleme insanlık için bir kurtuluştur adeta, felsefeyi bir kenara atmak hem felsefeye hem insanlığa karşı bir ihanet olurdu.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Merhaba İbrahim,

Bugün bilimsel kabul ettiğimiz faaliyetlerin geçmişteki izlerini felsefede buluyor olmamız (bugün bilimin geniş saygınlığı, gelişmişliği ve bağımsızlığından olacak) bizi bazen felsefi etkinliğin artık lüzumsuz olduğu sonucuna götürebiliyor.

Ancak bilimsel faaliyet geçmişte dahi felsefenin ilgisini oluşturan şeylerin tümü değildi, bugün zaten hiç değil. Felsefenin temel arzularından birinin doğayı anlama çabası olduğunu inkar etmiyorum elbette, sadece felsefenin çatı olmayı bir şekilde hala sürdürdüğüne nazaran böyle söylüyorum.

Felsefeden ne bilimsel spekülasyonlar, ne güzel söz söyleme sanatı, ne birtakım mistik ritüeller, ne de retorik anlaşılmalı. Bunlar değil. Bugün anladığımız şekliyle felsefe temelde iki çeşit soruyla ilgileniyor. Bunlardan ilki bilimin cevap veremediği sorular ki kabaca bu soruların epistemolojinin, metafiziğin ve aksiyolojinin (etik ve estetik) ilgilendiği sorular olduğunu söyleyebiliriz. İkincisi de bilimin bu sorulara neden yanıt veremediğinin araştırıldığı sorular.

Dolayısıyla, "bilimden sonra" diyebileceğimiz bir dönem söz konusu olmadığı gibi, bilimden dolayı geçerliliğini yitirecek bir felsefe tanımı da söz konusu değil.

Sanırım şimdi felsefi etkinliğin ne olduğu sizin için biraz daha açık olmuştur ve sorunuza cevap olmuştur.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Bence bilim bazı soruların cevabını verse de düşünmek, sorgulamak, arayış, felsefe bitmeyecek. Bilim hayatımızı kolaylaştırılırsa felsefenin lehine olur, çünkü felsefe yapılabilmesi için rahat, refah seviyesi yüksek bir ortam gerek. Ama bilim veya teknoloji bu ortamı sağlayamazsa felsefe için zaman kalmaz.

0
Teşekkür
Paylaş
0

İnsanların hastalandığında yardımına koşacak ve onların hayatını kolaylaştıracak olan şey bilimdir . Bu yüzden insanlar bilime doğru yönelmeye başlamıştır . Felsefe sormaktır . Sorgulamaktır. Bilim ise bize sorularınızın cevaplarını gün geçtikçe vermektedir . Bu nedenle felsefe bilim geliştikçe değer kaybedecektir diye düşünüyorum .

140 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın