Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimde kullanılmayan organlar köreliyor. Peki kuşların kanatları tam olarak evrimleşmeden, yani kanat tam kullanılamıyorken neden tekrar körelmiyor?

Evrimde kullanılmayan organların köreliyor. Peki kuşların kanatları tam olarak evrimlesmeden yani kanat tam kullanılamıyorken evrim surecindeki kanadin tekrar korelmesi gerekmiyor mu.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kuşların kanatlarını "kullanamadıkları" bir dönem var olmadı. Çünkü kanatlar bir dizi işlevsiz basamaktan geçtikten sonra var olmadılar. Nasıl ki süzülen sincaplar veya "uçan" balıklar gibi hayvanlar, aktif olarak uçamamalarına rağmen "kanatsı" yapılarını kullanarak düşüşlerini yavaşlatabiliyorlar ve havada yön bulabiliyorlar; kuşlar da kollarını milyonlarca yıl boyunca biz süzülme ve denge aracı olarak kullandı. Aşağıda bıraktığım yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Hayvanlarda Uçmanın (Uçuşun) Evrimi: Yakınsak Evrim Nedir?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok düşünce, bir başkasının zihnine ekildiğinde, aslen doğduğu zihindekinden daha iyi büyür.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder