Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim de anlayamadığım bir şey var. İlk emzirmeye nasıl başladık? İlk meme neye göre ortaya çıktı da süt ürettik yumurtluyoduk ya?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Güzel soru. Aslında ilkin gagalı ve perdeli ayaklı memeli ornitorenk (Ornithorhynchus anatinus) bile yumurtlamasına rağmen yavrularını emzirir. Bu tıpkı yaklaşık 250 milyon yıl önceki ilkin therapsid atalarımız gibi. Demek ki laktasyon ve süt bezlerinin evrimsel kökeni, bundan da önceye dayanıyor olmalı. Zaten memelilerde laktasyon (süt üretimi) ile ilişkili bazı genlerin memelilerin kendisinden bile daha yaşlı olduğu görülüyor.

2013'te yapılan araştırmaya göre evrimsel olarak, aslen sert kabuklu yumurtaları nemli tutmak adına sıvı salgı yapan pilosebase benzeri bezlerden köken alarak, protein ve mineral içeriği zenginleşerek yavru besleme çeşitliliğine ulaşıyor. Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Why Did Some Animals Evolved Milk? http://www.bbc.com/earth/story/20150725-breastfeeding-has-ancient-origins
  2. PLoS Biology Loss of Egg Yolk Genes in Mammals and the Origin of Lactation and Placentation
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kendime her gün belki yüz defa, yaşantımızın başkalarının emekleri üzerine kurulu olduğunu, onlara olan borcumu ödeyebilmek için daha çok çalışmam gerektiğini hatırlatıyorum.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder