Puan Ver
0
Puan Ver

Evren mükemmel midir? Evren kusursuz mudur? Evrendeki her şey belirli bir ince ayara göre mi tasarlanmıştır?

Teistler evrenin mükemmel bir şekilde yaratıldığını,evrenin o kadar ince ayarlarla tasarlandı ki eğer bu kadar iyi tasarlanmasaydı biz olamazdık gibi tezler üretiyorlar. Bir süredir bu konu aklımı karıştırıyor celal şengör gibi bilim insanları evrenin tam bir kaostan ibaret olduğunu savunuyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
3 Cevap

ben söyleyim sen yaşam barındırma ihtimali olan yüzlerce milyonlarca olası evren arasında yaşam barındırabilecek güneş sisteminde ve dünyada dünyaya geldin ve senin bu duruma şaşırman kendini özel hissetmenden kaynaklanıyor oysa özel değilsin sadece milyonda bir milyarda bir gelen bir olasılığın sonucusun büyük ikramiye çıkan piyango biletindeki rakamlarında dili olsaydı eminim şeyi düşünürdü evrenimiz yaşama elverişli olduğundan bizler varolduk bizler varolduğumuz için evren varolmadı hatta buna zayıf antropik ilke diyorlar

Teşekkür (1)
0

Kaynaklar

  1. antropik ilke

Yukarıda güzel bir cevap verilmiş, ben ekstra olarak termodinamiğin ikinci yasası olan "entropi" ile alakalı, Evrim Ağacı'nın ekteki makalesine bakmanı istiyorum. Düzen ve kaos ilişkisini güzel inceliyor.

Teşekkür (1)
0
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzdeki hiçbir biyolog 'Evrime Yeni Kanıt' başlıklı bir makale yayınlamaya çalışmaz. Bu konu bir yüzyılı aşkın süre önce kapanmıştır.”
Douglas Futuyma
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder