Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-3
Puan Ver

Evren 2 bin trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon yıl sonra mutlak karanlığa ulaşınca nolucak?

Açıkçası bizim bir fikrimiz var (kargaciogullari olarak) fikrimiz şu: ya bütün kara delikler en büyüğü kalıncaya kadar birbirini yutarsa ve kalan tek kara delikte evrenimiz kadar büyük olursa ve uzay-zamanı hiçe sayarak içinde biriktirdiği bütün kütlelleri dışa saçarsa nolur? (kara delikler belkide sadece bir depodur)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bütün karadeliklerin birleşme hipotezi biraz bilim kurguya kaçar. Evren gitgide genişliyor, bir karadelik çekim alanı içinde bulunan herşeyi yutar ama etkileyebilecek mesafede materyal kalmayınca büyümesi de durur. Uzayda başı boş dolaşıp başka bir karadeliğe rastlama ve birleşme olasılığı, neredeyse sıfıra yakındır. Hepsinin birleşip tek bir karadeliğe dönüşmesi için geçecek zaman karadeliklerin ömründen çok daha fazladır.

Hawking radyasyonu, karadeliğin kütlesinden ve momentumundan çalar. Bir süre sonra buharlaşıp yok olacaklar. Kendi galaksimizin merkezindeki karadelik yaklaşık 100 trilyon yıl sonra yok olacak ama o zaman gelene kadar daha radikal olaylar gerçekleşecek.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Black Holes NASA
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde duyduğumuz en heyecan verici olan ve bir keşfe en çok kapı aralayan laf, 'Evreka!' değil, 'Hmm, bu çok tuhaf.' lafıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder