Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Evren 'in amacını Tanrı haricinde neye bağlayabiliriz?
Din kavramı, tanrı var mı yok mu sorularından ziyade, tanrı olgusunu devre dışı bırakınca evrenin en başından itibaren nihai amacını neye bağlayabiliriz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzun, bilimsel bir cevabı yok. Ve evrene karşı tutturduğunuz bakış, temel olarak hatalı. Bu nedenle de bu ve benzeri sorularınızın cevabını kesin olarak bulmanız pek olanaklı değil.

Söz konusu hatalı bakış şu: Amaç, belirli bir niyet gözetildiği durumda söz konusu olabilecek bir olgu. Bir noktaya ulaşmak, bir şey elde etmek vs. Ve bu da bir irade, bir bilinç yani insan ya da düşünce, akıl sahibi bir canlı var olduğunda söz konusu olabilir.

Evren bir canlı değil. Bilinç, irade, istek, niyet vs. sahibi bir varlık değil. Evrenin bir amacı olamaz. Venüs'ün bir amacı var mı? Everest Dağı'nın bir amacı var mı? Nil Nehri'nin bir amacı var mı? Amaç, insani ya da akıl sahibi bir canlının hissedebileceği bir duygu. Bir köpeğin amacı olabilir. İnsanın, bir toplumun, devletin, bir böcek sürüsünün... Bunlar belirli niyet ve amaçlarla hareket edebilecek canlı, topluluk, organizasyonlar. Evren hissediyor mu ki? İhtiyaçları mı var? Ulaşmak istediği bir nokta mı var? Evren bir şey ister mi? Evren hisseder mi? Bu soruların tamamının cevabı, kocaman bir hayır.

Bu Reklamı Kapat

Bu söylediklerim, varlıkların, niteliklerinden yola çıkarak gösterdiğim gerçek. Özetle amaç, irade ve bilinç gerektiren bir olgu. Bunlar da bazı canlıların sahip olduğu nitelikler. Evren ise akıl ve zeka sahibi bir canlı olmadığı için bir amacı olamaz. Başka çıkış noktaları kullanılarak da cevaplar verilebilir ama cevap yine aynı olur: Hayır. Evrenin, dünyanın, yıldız, gezegen gibi kozmolojik hiyerarşide var olan oluşumların birer amacı olamaz.

Bundan sonra yazacaklarımı, sizi kast ederek yazmıyorum...

Tüm bu sorular, insanoğlunun, sonu gelmez anlam arayışının ortaya çıkardığı, tamamen anlamsız ve ne yazık ki inanılmaz derecede mantık dışı yaklaşımlar ve bakış açıları. İnsanların, kendisine, dünyaya, evrene ve var olan neredeyse tüm olgu ve varlıklara çarpık bir bakış oluşturmasına neden oluyor. "- Babacığım, bu dere neden akıyor? - Sebzelerimiz sulansın diye yavrum!" İşte bu noktada gerçeklik, mantık, bilim, felsefe, evren, dünya, insan, insanlık vs. her şey bitti. Güneş neden var? Biz ısınalım diye. Çocuklara böyle cevaplar veriyoruz ve milyarlarca çocuk hayatları boyunca, cansız varlıklarda ve fizik yasalarında bir anlam arıyor. "- Yıldızlar neden süpernova patlamaları ile yok oluyorlar babacığım? - Sana bisiklet alabilmemiz için bisiklet fabrikasının bisiklet yapabilmesi gerekli, bisiklet yapılabilmesi için de demir elementine ihtiyacımız var yavrum. Bu demir elementi nereden gelecek? İşte süpernova patlamaları sen bisiklete binebilesin diye var" Saçma mı geldi? Komik mi? Mantıksız mı? İşte evrenin bir amacının olduğunu iddia etmekle, süpernova patlamalarının "amacı"nın Murat'ın bisiklete binmesi olduğunu iddia etmek arasında hiç bir fark yok.

Bu Reklamı Kapat

Evrende amaç diye bir şey yok. Hiç bir kozmolojik olayın amacı yok. Hiç olmadı ve hiç de olmayacak, olamaz zaten. Konuya onlarca farklı açıdan yaklaşıp, yüzlerce örnek verebiliriz ve bunun üzerine binlerce sayfa yazabiliriz. İnsanın sonu gelmez amaç, anlam arayışı bitmedikçe, bunun gereksiz, anlamsız bir yaklaşım biçimi olduğu fark edilip tüm dünya tarafından kabul edilmedikçe, süpernovalar Murat bisiklete binebilsin diye patlamaya devam edecek. Umuyorum ki önümüzdeki yüzyılda bu bakış açısından kurtulmayı başarabiliriz. Bu yüzyıl için hiç umudum yok.

Sağlıcakla...

121 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et