Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Etki tepki olayı neden gerçekleşir?

Uygulanan her kuvvetin birde zıt yönlü bir tepki kuvveti oluşuyor bunu çok rahat bir şekilde gözlemleyebiliyorum ancak bunun neden her zaman gerçekleştiğini anlayamıyorum bunun fiziki bir nedeni var mı yoksa sadece doğa yasaları öyle gerektiği için mi oluşuyor
1,173 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Batuhan H.
Batuhan H.
12K UP
Astronomi öğrencisiyim. Astrofizik ilgi alanım.

Etki tepki olayını açıklamadan önce kısaca eylemsizlikten bahsedeyim:

Eylemsizlik, çok kabaca bir cismin o anki durumunu devam ettirmesi olarak açıklanabilir yani eğer cismin üzerine hiçbir kuvvet etki etmiyorsa o anki durumu hareket etmekse hareket etmeye sabit durmak ise sabit durmaya devam etmesidir. Bir diğer deyişle F =m.a formülü üzerinden kuvvetin sıfır olmasını ele alırsak m, yani kütlemiz değişmeyeceğinden F kuvvetimizin sıfır olabilmesi için a ivme değerimizin sıfır olması lazım, yani eylemsizlik için ivmesiz olunması lazım.

Buradan Etki tepki kanununa geçecek olursak:

Tüm Reklamları Kapat

İki eş kütleli eylemsiz araba hayal edelim ve birisi durmaktayken ( araç 1) diğeri sabit hızla hareket ediyor(araç 2) olsun.

Eylemsizlik ve F = m.a gereği iki aracımıza da etkiyen kuvvet eşit ve sıfırdır. Bu nokta da 2 numaralı araç 1 numaralı aracımıza çarpsın.

2 numaralı aracımız çarpışma esnasında eylemsiz ve duran bir kütleye çarptığı için yavaşlama yönünde bir ivme kazanır ve bu "etki" yani 1 numaralı duran aracımızın 2 numaralı hareketine devam etmek isteyen aracı etkileme kuvveti olur, aynı şekilde 1 numaralı aracımız da kendisine çarpan eylemsiz 2 numaralı aracımız sayesinde bir hızlanma ivmesi kazanır ve bu 2 numaralı hareket eden aracımızın 1 numaralı eylemsiz aracımıza uyguladığı "tepkisi" olur.[1]

Daha iyi açıklamalar için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

123 görüntülenme

Kaynaklar

 1. gökçe, et al. Etki Tepki Ilkesi Nedir? Örnekler Ve Gösterimler - Fizik Dersi. (5 Haziran 2017). Alındığı Yer: Fizik Dersi | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close