Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Erkeklerde crossing over nasıl oluyor? 2 tane x kromozomu arasında olduğunu biliyorum doğru mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Crossing-over yalnızca X kromozomuna özgü bir durum değildir. Mayoz bölünme sırasında eşleşen homolog kromozomlar arasında meydana gelebilir. Eğer erkeklerde XY bulunmasından dolayı, X ve Y kromozomları arasında nasıl crossing-over meydana geldiğini soruyorsanız; Y kromozomu üzerinde PAR olarak adlandırılan Pseudoautosomal Region adı verilen bölgeler bulunmakta ve bu bölgeler mayoz esnasında X kromozomunda denk gelen bölgelerle eşleşerek crossing-over olayının meydana gelmesini sağlamaktadırlar.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. PAR Pseudoautosomal Region

Sperm ana hücresi (2n=46) mayoz bölünme geçirerek sperm hücrelerini (n=23) üretir .

Parça değişimi homolog kromozomlar arasında meydana gelir.

Mayoz bölünmenin Profaz I safhasında oluşur.

Yan yana gelen homolog kromozomların birbirlerine değen bölümlerindeki kromozom parçaları değiş tokuş yapılır.

Parça değişimi ile gen dizilimi yani şifre farklılaştığı için canlılar arasında çeşitlilik sağlanır.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. mayoz mayoz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Pek az insan, Evren'deki materyal tozun içinde yüzdüğü boşluğun enginliğinin farkındadır.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder