Sorulara Dön
3
Teoloji & Din Felsefesi

Entropi kavramı ile Tanrının varlığını ispatlayabilir miyiz?

Entropi mühendisliklerin temeli olan Termodinamik'te de bulunan ilginç bir konudur. Bu entropi şunu der; herşey ama herşey düzensizliğe gider, evren bile... bu bilim insanlarınca onaylanmış bir durumdur. Şimdi asıl sorun şurada, evrenin düzensizliğe gittiği kanıtlanmış ise bir düzenden geldiği yani şans eseri değil de bir yaratıcı eli ile oluştuğu da kabul edilebilir mi?

6
1,366 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
6 Cevap

Entropi yasayıyla ilgili çok hoşuma giden bir teori Dan BROWN'ın ORİGİN yani başlangıç adlı kitabındaki teoridir ki okumadıysan mutlaka okumalısın. Teori der ki  yasa düzensizliğe itmek üzerine kurulı değildir. Yasanın amacı evrende herhangi bir yerde var olan toplu enerjiyi yaymak. Yani aslında enerjiyi düzene sokmak olarak adlandırılabilir. Kapak açılmadığında gazozun içinde sıkışmış toplu bir enerji vardır. Bu enerji seviyesi diğer yerlerdeki 'stabil' enerjiyle eşit değidir. Bu yüzden evren onu yayarak her şeyi normale yani düzene sokmak ister. Evrenin başlangıcında bir yerde sıkışmısş olan çook büyük bir enerji bu yüzden dağıtılmıştır. Tabii şunu unutmamak lazım ki ateist ve dindarların Tanrı'nın varlığını ve yokluğunu kanıtlamak için kulandıkları şeyler aynıdır. Evrenin başlangıcıda buna örnektir. Durum böyle iken sen neyi görmek istersen onu görürsün. Ama unutma inanca sahip tek varlık in sandır. Ve insan pek tabii inanmadanda yaşayabilir. Yani inanç sana sadece mental destek sağlar. Bir kitapta der ki ' İnsan kendine vermeye korktuğu ya da veremediği sorular için Tanrıyı yaatmıştır.'. Koca bir evrende tek başına olma düşüncesi bazılarını baya baya korkutuyorsa geliyorsa demek bu kadar din var :p

1,144 görüntülenme
7
Paylaş
7

aslında bu olgu ile tam tersi yokluğunu anlayabiliriz;

İdealizm-Platon: Kökleri Platon’a kadar geri giden idealizm evrende şaşmaz bir düzen bulunduğunu öne sürer; bununla da kalmayıp bu düzenin zihnin eseri olduğunu savunur. Çünkü idealist anlayışta madde kendi başına düzen kazanamaz. 

Ancak Platon'un ve Hegel'in yaşadığı dönemde bilinmeyen ancak günümüzde yasa olan Termodinamiğin 2. yasası bize şunu söyler

"Bir de buna ek olarak sen ne yaparsan yap, enerjinin ve kütlenin olduğu her yerde entropi (düzensizlik) mevcuttur ve sürekli olarak evrenin toplam entropisi artar." Yani bilindiği üzere evren sürekli daha düzensiz bir hal alıyor ve kaos hüküm sürüyor. İdealist anlayıştaki madde zaten düzen kazanmamıştır.
861 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

evrende zamanin varligini neyle ispat edebiliriz? evren yaslanmaya basladiginda uzerinde hicbir yasamin barinamayacagi bi evreye geldiginde dahi zamanin varligini nasil ispat edebiliriz? entropi ile. eger duzensizlik artiyorsa hala zaman var ve ileri yonde akiyor demektir. yani burdan sunu cikarabiliriz; duzensizligin sifir oldugu yani tekillik durumunda yani big bang in bir an(!) oncesinde "zaman" yoktu. yani "duzen" dediginiz aslinda tekillik(singularity)ten baska bi sey degil. bu bilgi bize tanrinin varligini kanitlamaz.

660 görüntülenme
2
Paylaş
2

   Entropi kavramı diyalektik bakışı pekiştiren bir fizik yasası. Evrende her şey (tez) kendi zıttıyla (anti-tez) beraber bulunduğu için kendi devinimini yaşar ve yeni bir noktaya (sentez) ulaşır. Ancak bu mutlak bir başlangıç formundan, nihai bir bitiş noktasına ulaşma şeklinde algılanmamalıdır. Canlıların evrimini incelerken bahsedilen her bir "ara formun" aslında kendi yaşam aralığı içinde en sonuncu tür olması gibi. Şu an yaşayan her canlının da aslında "ara form" olması gibi aynı zamanda. Bildiğimiz evren yaklaşık 13.5 milyar yaşında ve kendi bünyesi içinde bunca zaman aralığı içinde,  mikro ve makro düzeyde kimisi her an, kimisi uzun aralıklarda sayısız düzen durumu değişiyor. O an için düzen olarak algılanan durum, aslında bir önceki düzenin kaos halinden doğuyor. Sonuç olarak entropi yasası evren için de geçerliyse, kolaya kaçıp mutlak bir yaratıcı nedeni göstermektense, bugün ki evrenin de geçmiş başka bir düzenin kaosundan doğmuş olabileceği fikri üzerinden ilerleyebiliriz.

   Evrenin ve maddenin oluşumuyla ilgili şu bakışları da inceleyebilirsin: https://dar.vin/rBwe3 

605 görüntülenme
2
Paylaş
2

Aslında entropi, "tanrının varlığının olmadığını ya da artık tanrıya gerek olmadığı" yönündeki tartışmayı da tetikler. Merak edenler için; Robert Dawkins kitabı "Kör Saatçi" ile entropi kavramını temele alarak "entropi kavramı ile tanrının varlığının tezat oluşturduğunu" açıklamaya çalışmıştır.

367 görüntülenme
1
Paylaş
1

merhabalar bu konuya kısaca cevap vermem gerek öncelikle kendimi anlatıyım biraz ben ateistim kimse ve hiç bir şey benim ateist olma sürecimde etkili olmadı düşündüm ve oldum 2 sene filen    çok derin şekilde düşündüm kuran okudum incil vs her neyse ben 0 eminim ki dünya üzerinde bulunan kutsal kitapların tanrılar gerçek değildir ve benim kendime durmadan sorduğum soru şu dur 

iç sesim- hiç bir şey yokluktan var olamaz

iç sesim- doğru

iç sesim- o zaman bilmediğimiz bir güç veya bir tetikleyici bir şeyleri başlatan bir şey olmak zorunda yüce bir yaratıcı olmasa bile 

iç sesim- doğru

iç sesim- ama o tetikleyen şey ve ya güç tanrı o da yoktan bir anda var olamaz onuda bir şeyin tetiklemesi lazım    

iç sesim- ...

iç sesim ...

kısaca hiç bir şey tanrıya işaret etmez 

470 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et