Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Einstein'ın kendi kütleçekim kuramında, evrenin sonlu ve mükemmel bir 3 boyutlu küre olabileceği tezine göre evren başka bir şeyin mi içinde?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Einstein'in Genel Görelelik ya da Kütleçekim Teorisi herhangi bir mükemmel 3D modeli içermez. Teoriye göre uzay kütleden dolayı eğridir ve kütlelerin hareketleri ve madde yoğunlukları nedeni ile eğrilmektedir.

Einstein teorisi daha çok kütleçekim alan kuramlarını içermektedir ve evrenin başka evrenlerin bir parçası olduğuna dair doğrudan bir kanıt sunmaz.

Öte yandan daha sonra ele alınan kuramlar (sicim, membran-zar ve holografik evren) modelleri başka yüksek boyutlu yapıları içine alır. Şu an için yüksek boyutlu modellerimiz bize evrenin çok boyutlu olabileceğini göstermektedir. Ayrıca büyük patlama sırasında enflasyon alaının oluşması sırasında evrenimiz bir saniyede 200 milyon ışık yılı genişlemiştir (ki bu ışık hızından fazladır). Bunun nedeni evrenimizdeki ışık hızı sınırının sadece evrenimizin içinde geçerli olmasıdır. Evrenimizin içinde oluştuğu yapının bir hiçlik mi, yoksa çok boyutlu bir yapı mı olduğunu şimdilik bilmiyoruz.

Tek bildiğimiz plank aralığından küçük yapıların ötesine fizik kurallarının ne şekilde çalıştığının bilinmemesidir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. plus.maths.org
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Ancak onları ifade etme özgürlüğünü hayatım pahasına savunurum.”
Evelyn Beatrice Hall
Geri Bildirim Gönder