Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Ego bir tanrıya yakışır bir özellik midir? Egoist bir tanrı ne derece tapınılmayı hak eder?

-müslüman olmayan herkes sonsuza kadar cehennemde yanacaktır -iyi olan gayrimüslimler her ne kadar iyi olursa olsunlar sonsuza kadar cehennemde yanacaktır

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Teist bireylerin neredeyse tamamı tapındıkları tanrının egoist olduğunu reddeder ve bu sıfatı ona yakıştırmaz ama ne yazık ki semavi dinlerin öğretisine göre tanrının egoist bir varlık olduğu sonucuna rahatça ulaşırız.Kendine tapılmasını isteyen bir tanrı karakterindeki zayıflığı gözler önüne serer çünkü aşırı derecede övülme isteği tatmin edilmesi gereken rayından çıkmış bir benliğin göstergesidir.Bu kavramlar ise her şeyi bilen her şeye gücü yeten tanrı kavramına ters düşmektedir zira her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir varlık hiçbir şey yapmaz çünkü her şeyi biliyordur herhangi bir olay için efor sarf etme gereksinimi duymaz.Gelelim semavi dinlerin tanrısına iyilik ve kötülük kavramını bir kenara bırakıp öncelikli olarak kendine tapan ve tapmayan şeklinde sorgulama yapan bir tanrı ne yazık ki kendini hayal edenler kadar kusurludur.Şahsi görüşüme göre egoist ve despot bir hükümdar saygı görmeyi ne kadar hak ediyorsa tanrı da ancak o kadar hak eder.

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne üzerine çalıştığınız önemli değildir; çünkü bütün bilgiler bağlantılıdır. Herhangi bir konuda çalışan, devam ederse, bilgeliğe ulaşacaktır.”
Hypatia
Geri Bildirim Gönder