Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Eğer ışıktan hızlı giden bir şey olsaydı bunu fark edip hızını ölçebilir miydik?

1,235 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ilgaz Deniz Arı
Lise Öğrencisi

bence fark edemezdik çünkü sesten hızlı gidebilen uçaklar var onların önünde sesleri duyulmaz ve bunu ışığa uyarlarsak onu göremezdik ve fark edemezdik .

ışık hızında gitmek demek zamanı durdurmak demektir çünkü yan yana aynı hızda giden iki tane araba düşün o an iki arabadan birindeki kişiye göre ikisi de duruyormuş gibi olur .

Tüm Reklamları Kapat

ışık hızını aşmak zamanın geriye gitmesi demektir bu da iki araba dan biri daha hızlı olursa hızlı arabaya göre yavaş araba geriye doğru gider gibi görünür.

ve newton yasalarının geçerli olduğu bir evrende bence fark edemezdik.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Kanara
Kaan Kanara
59K UP
Lise Öğrencisi

Kütle ve enerji aynı şeyi farklı görünüm biçimleri. Einstein'in ünlü denklemi şu anlama geliyor. "Bir miktar enerji, bir miktar kütlenin ışık hızının karesi ile çarpımına denktir." Küçücük bir atom bombasının bu kadar büyük bir enerji çıkartıp her yeri yakıp yıkmasının nedeni işte bu denkliktir.

denkleminin bir sonucu olarak, hızlı hareket eden bir nesne yavaş hareket eden bir nesneye göre daha fazla kütleye sahip gibi görünüyor. Bunun nedeni bir nesnenin hızını artırmanın aynı zamanda kinetik enerjisini artırmak anlamına gelmesidir. Yani ışık hızına ulaşan bir nesnenin kütlesi ve enerjisi sonsuz olmalıdır ve bu imkansızdır. Işığı oluşturan parçacıklara foton adı verilir ve bu parçacıkların bildiğimiz kadarı ile kütleleri yoktur. :)

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'deki fizikçiler, atomdan küçük partiküllerin temel fizik yasalarına ters düşen biçimde, ışık hızını aştığını söylüyor. Bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuvara fırlatılan nötrinoların hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladıklarını söylüyorlar fakat ellerinde yeterli bir delil yok.

662 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Evrende ışıktan hızlı gidebilme ihtimali olan şeyler kütlesiz sanal parçacıklardır, bunlara bir isimde verilmiştir “takyonlar”. Aynı zamanda ,Genel Görelilik’in de bir sonucudur. Fakat bilim dünyası bu parçacıkların tespitinin en azından bu günkü şartlarda mümkün görmemektedir.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Işık hızındaki elektromanyetik dalgaları (örneğin radyo dalgalarını) bugün zaten tespit edebiliyoruz. Işık hızını aşan bir dalga ise evrende yoktur. Sanal parçacıklar sadece matematiksel araçlardır. Varlıklarına dair delil henüz yoktur. Ancak bu parçacıklar matematiksel olarak işlem yapılmasını sağlayan ve işe yarayan araçlardır. Bir çok fizikçi içinde bunların gerçekte olmadığını da düşünenin var olduğundan bahsediliyor.

Işıktan hızlı olan tek bilinen şey evrenin genişleme hızıdır. Bunun dışında ışık hızı evrende evrensel bir limittir. Işık hızı aşılırsa evrende tutarlılık ihlal edilir. Bu açıdan ışık hızından daha hızlı bir şey olmadığı hemen hemen kesin düşünülmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Peki böyle bir şey olsa tespit edilebilir miydi. Söz konusu dalgalar olunca hız denilen şey esasen dalga boyu ve frekans ilişkisine bağlıdır. Bu nedenle ışığın en yüksek frekansını aşan ve en kısa dalga boyundan da daha kısa bir dalga olmasını düşünmek ve hayal etmek gerekir ki böyle bir dalga bütün fizik yasalarını ihlal ederdi ve bu dalgayı tespit etmek mümkün olmayabilirdi. Çünkü elinizde ölçüm yapacak tüm cihaz ve aletler ışık hızı ile aynı elektromanyetik temelde ve ilintili madde yapıdadır. Işık hızını aşan bir dalga ise muhtemelen bu madde yapıdan başka bir formatta olur ve sizin elinizdeki cihazlarla vs etkileşime girmezdi. Mesela ışıkla etkileşime giren elektron atom çekirdeğinin etrafında en küçük birim olarak planck mesafesi aralığında hareket eder. Planck mesafesi ise ışık hızı ili ilişkili bir birimdir. Eğer ışık hızını aşan bir dalga söz konusu olsa bu birimin dışında olacağından normal madde ile hiç bir etkileşime girmeyebilirdi.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close