Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer evreni yaratip bilimi ona yükleyen bir tasarımcıya inanıyorsa kişi, neden bilimsel bir veriyle din in çelişip çelişmediğini tartışıyoruz hala?

Acaba hem din hem de bilimde inanılmaz eksikliği olan kişiler mı böyle sorulara sahip....

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Ayetlerin yorumlanmasına göre bilim ile dinin çelişip çelişmediği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak kişi kuşku duymaksızın tanrıya yani akıllı tasarımcıya inanıyorsa bile bilim ile dinin çelişip çelişmediğinden her zaman emin olmalı ve tartışmalıdır. Çünkü bilimde çok fazla bikgi var ve bu bilgilerin hiçbirinin dinle çelişmediğinden emin olmamız gerekir.

Aynı zamanda işin içine felsefe de giriyor. Dolayısıyla ayetlerin yorumlanış biçimleri hakkında farklı yorumlar görerek düşüncesini güncel tutması gereklidir. Üstelik yeni bilimsel keşiflere göre ayet yorumlanması değişebiliyor. Bu nedenle kişi kuşkusuz inanıyorsa bile. Kesinlikle bilim ile din arasındaki ilişkiyi güncel olarak tartışmalıdır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Bilim, akıldır,

Din, inançdır.

Aklın hatalı çıkarımda bulunma özelliği vardır.Bu yüzden akıl, gerçeği kavramada insanı yanıltabilir.Tanrı, ancak inanç ve vahiyle kavranabilir ve akıl, inanç için gerekli değildir.Mesela vahiy bilgisini güneşe, akılıda göze benzet.Güneş olmadan gözün göremeyeceğini, göz olmadan da ışığın yeterli şekilde idrak edemeyeceğini bilirsin.Tanrının veya dinlerin bilinmesi için önce inanmak, sonra onu akılla kavramak gerekir.

(Not:Bir dinim yok :))

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Merhabalar, öncelikle zaten sormuş olduğunuz soruda cevabı kendiniz vermişsiniz. Evet tam da öyle bu kişiler bilim ile alakası olmayan, en ufak bilimsel araştırma yapmayan diyelim ki içinde bulunduğu şartlar bilim ile ilgili çalışmalar yapmasına müsaade etmiyor en azından bilimsel kitap, makale, dergi vb. Okumayan ve aynı zamanda kendi inançları çerçevesinde doğruluğunu mutlak kabul ettikleri kutsal kitaplarını da okumayan kimselerdir. Dolayısıyla bu kişiler ile bilim konuşmak, bilimsel veriler sunarak her hangi bir konuyu açıklamaya çalışmak oldukça zordur. Bu kişilerin bilim ile inançların çeliştiğini görmesinin her hangi bir önemi yoktur çünkü asıl amaçları bilimi yalanlamak, bilimi yenmek değildir bilimin kendi inançlarını tehdit etmediği çalışmalarını destekleyip (uzay çalışmaları gibi) kendi inançlarına ters düşen çalışmalarını (evrim gibi) red etmektir. Asıl korkuları da kendilerini yenmek, kendi önlerine ördükleri duvarları yıkmaktır. Herkese iyi günler diliyorum. Bilim ile kalın.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, ortalama bir yıldızın etrafında dönen, önemsiz bir gezegeni üzerinde bulunan, fazlaca gelişmiş bir maymun türüyüz. Ancak biz, Evren'i anlayabiliyoruz. Bu, bizi özel kılıyor.”
Stephen Hawking