Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer evreni yaratip bilimi ona yükleyen bir tasarımcıya inanıyorsa kişi, neden bilimsel bir veriyle din in çelişip çelişmediğini tartışıyoruz hala?

Acaba hem din hem de bilimde inanılmaz eksikliği olan kişiler mı böyle sorulara sahip....

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
3 Cevap

Ayetlerin yorumlanmasına göre bilim ile dinin çelişip çelişmediği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak kişi kuşku duymaksızın tanrıya yani akıllı tasarımcıya inanıyorsa bile bilim ile dinin çelişip çelişmediğinden her zaman emin olmalı ve tartışmalıdır. Çünkü bilimde çok fazla bikgi var ve bu bilgilerin hiçbirinin dinle çelişmediğinden emin olmamız gerekir.

Aynı zamanda işin içine felsefe de giriyor. Dolayısıyla ayetlerin yorumlanış biçimleri hakkında farklı yorumlar görerek düşüncesini güncel tutması gereklidir. Üstelik yeni bilimsel keşiflere göre ayet yorumlanması değişebiliyor. Bu nedenle kişi kuşkusuz inanıyorsa bile. Kesinlikle bilim ile din arasındaki ilişkiyi güncel olarak tartışmalıdır.

Teşekkür
1

Bilim, akıldır,

Din, inançdır.

Aklın hatalı çıkarımda bulunma özelliği vardır.Bu yüzden akıl, gerçeği kavramada insanı yanıltabilir.Tanrı, ancak inanç ve vahiyle kavranabilir ve akıl, inanç için gerekli değildir.Mesela vahiy bilgisini güneşe, akılıda göze benzet.Güneş olmadan gözün göremeyeceğini, göz olmadan da ışığın yeterli şekilde idrak edemeyeceğini bilirsin.Tanrının veya dinlerin bilinmesi için önce inanmak, sonra onu akılla kavramak gerekir.

(Not:Bir dinim yok :))

Teşekkür
1

Merhabalar, öncelikle zaten sormuş olduğunuz soruda cevabı kendiniz vermişsiniz. Evet tam da öyle bu kişiler bilim ile alakası olmayan, en ufak bilimsel araştırma yapmayan diyelim ki içinde bulunduğu şartlar bilim ile ilgili çalışmalar yapmasına müsaade etmiyor en azından bilimsel kitap, makale, dergi vb. Okumayan ve aynı zamanda kendi inançları çerçevesinde doğruluğunu mutlak kabul ettikleri kutsal kitaplarını da okumayan kimselerdir. Dolayısıyla bu kişiler ile bilim konuşmak, bilimsel veriler sunarak her hangi bir konuyu açıklamaya çalışmak oldukça zordur. Bu kişilerin bilim ile inançların çeliştiğini görmesinin her hangi bir önemi yoktur çünkü asıl amaçları bilimi yalanlamak, bilimi yenmek değildir bilimin kendi inançlarını tehdit etmediği çalışmalarını destekleyip (uzay çalışmaları gibi) kendi inançlarına ters düşen çalışmalarını (evrim gibi) red etmektir. Asıl korkuları da kendilerini yenmek, kendi önlerine ördükleri duvarları yıkmaktır. Herkese iyi günler diliyorum. Bilim ile kalın.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kitap kadar sadık dost yoktur.”
Ernest Hemingway
Geri Bildirim Gönder