Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dünya ve diğer gezegenler neden güneşin etrafında dönüyor. Bunun sebebi nedir? Dünya'nın ekseni neden düz değil de kaymış bir şekilde eğik?

Bildiğim kadarıyla einstein'ın bununla ilgili zaten bir teorisi var ama gerçek cevap o mu? Dünya bu şekilde olmasaydı mevsimler olmazdı, mevsimler olmasaydı ne olurdu. Mevsimlerin olması insanlar ve diğer canlılar için ne kadar önemli? Bunun olması yaratıcıya bir kanıt olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dünya ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında dönmesinin nedeni Güneşin kütlesi doğrultusunda uzay-zamanı bükmesi ve bir yörünge oluşturmasıdır. Bu yörünge de gaz ve toz halinde maddeler kapılmıştı. Bu maddeler daha sonrasında birleşip gezegenleri oluşturdular. Oluşan gezegenler de Güneşin bu oluşturduğu yörüngeden çıkacak bir enerjiye sahip değildi. Bu yüzden Güneşin yörüngesinde dönmeye devam ettiler. Dünyamızın birkaç milyar yıl sonra güneşe çarpacağı biliniyor.

Şimdi neden düz değil sorusuna cevap verelim:

Güneş’in kütle çekim kuvveti Dünya'nın hızının yönünü sürekli olarak değiştirir, böylece Dünya Güneş’in etrafında neredeyse dairesel bir yörüngede döner.

İyi okumalar.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Timsahlar kolaydır. Seni öldürmeye ve yemeye çalışırlar. Asıl zor olan insanlardır. Bazıları önce arkadaşınmış gibi davranırlar...”
Steve Irwin
Geri Bildirim Gönder