Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Düşünerek kendimizi öldürebilir miyiz , daha önce böyle bir canlı var mıydı?

Düşünerek kendi hayatına son veren canlılar?

1
Uğur Kızar 4
237 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Fikrimce, doğadaki çoğu canlının davranışlarının, adaptasyon özelliklerinin yaşama tutunmaya yönelik olduğunu göz önünde bulundurursak, böyle bir imha gereksiz olurdu. Evrimsel perspektiften baktığımızda da; kendini öldürmek, doğaya ve birey nesline karşı yararlı bir eylem olmazdı sanırım. Stres ve panik anlarında beynimizin sunduğu 'kaç veya savaş'' seçenekleri de bu tutunuşa dair bir kanıt olabilir diye zannediyorum. Beynimiz, bizi korumaya yönelik birçok sistem oluşturmuşsa, bahsettiğiniz gibi bir şey kanımca pek mümkün değil.

Tam olarak sorduğunuzdan biraz uzaklaşsa da; psikiyatrik bozukluklar ve psikiyatrik ilaçlar, zaman zaman beyin kimyasını bozduğu için, bizi intihara sevk edebiliyor. Belki de dediğinize en yakın cevap budur.

Doğruluğu pek ağır basmasa da, meşhur halk hikayelerine göre; Plasebo Etkisi ile ölen kişiler varmış. (Bu hikaye için internette bir kaynak bulamadım maalesef.)

412 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Psikiyatrik Sınıflama Olarak Psikoz ve Nevroz Bu PowerPoint dosyasında, beyin ve beyin kimyası bozukluklarına dair notlar görebilirsiniz.
  2. Ego Savunma Mekanizmaları Bu kaynakta, kişinin psikolojisini dış etkenlere karşı korumaya yönelik gelişen mekanizmalar anlatılıyor.
  3. Ruh Sağlığı ve Bozuklukları Bu pdf kitabın 72. sayfasında, Benliğin Savunma Düzenekleri bölümünü okuyabilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey var: Bir şeyin yeterince derinine inecek olursanız, onda mutlaka ilginç bir şey bulabilirsiniz.”
Richard Feynman