Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kadir Akkuş
Kadir Akkuş
2,061 UP
Üye
1

Dünyanın manyetik alanında olan akımı elektrige dönüstürüp kullanabilirmiyiz?

173 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Dünyanın manyetik alanı akımlardan kaynaklanır ancak kendisi herhangi bir akım içermez. Dolayısıyla "Dünyanın manyetik alanında olan akım" cümlesi doğru değil.

Akım tipik olarak manyetik alandan faydalanarak yaratılabilir. Bir iletkenden bir halka yaratırsınız, halkanın içinden geçöen manyetik alanı değiştirirsiniz. Halka sayısı birden büyük ise daha büyük potansiyel farkı (ya da) elde edersiniz. Faraday indüksiyon yasası bu olguyu açıklamaktadır. Yasa

Tüm Reklamları Kapat

ile tanımlıdır. Burada N iletkenin sarım sayısı, t zaman, V oluşan potansiyel farkı, de manyetik akıdır. Elde edilen potansiyel farkının değeri sarımlar içinden geçen manyetik akının ne kadar hızlı değiştiği ile ilgilidir. Manyetik akı da bu sarımların alanı ve manyetik alan büyüklüğü ile doğru orantılıdır. İfadedeki eksi işaretini sorunun yanıtı için kafaya takmaya gerek yok şimdilik.

Kaynakta görüleceği gibi, sıradan bir çubuk mıknatıs ile miliVolt mertebesinde (1 Volt'un binde biri. Hatırlayın, evimizde kullandığımız potansiyel farkı 220 Volt) bir potansiyel farkı oluşturabilirsiniz. Dünyanın manyetik alanı kabaca sıradan bir çubuk mıknatısın manyetik alanından 1000 kat daha zayıftır. Bu da demektir ki, dünyanın manyetik alanını kullanarak basit bir düzenekle ancak milivolt un 1000 de biri (mikroVolt) değerinde bir potansiyel farkı elde edebilirsiniz. Yani hemen hemen hiç! Bu nedenledir ki, elektrik üretimi için büyük mıknatıslara ve çok sarımlı büyük alanlı iletkenlerden oluşan sarımlara ihtiyaç vardır.

Kaynaklar

 1. HyperPhysics. Hyperphysics. (29 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close