Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dünyanın düz olduğunun ve üstünde sert şeffaf bir kubbe olduğunun sanıldığı eski çağlarda insanlar gece ve gündüzü nasıl açıklıyorlardı?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Eskiden yaşamış insanların gece ve gündüzü nasıl tanımladıklarına dair internette pek kaynak bulamadım.

Buna karşın günümüzde yaşayan fakat medeniyetin en az 3000 yıl öncesinden kalma fikirleri savunan günümüz düz dünyacılarının nasıl açıkladıklarına dair bir video buldum ve paylaşmak istedim. Tabi ki bu iddiaların bilimsel hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Kaynakta bıraktığım linkten izleyebilirsiniz.

Pisagor, Anaxagoras, Aristo ve Eratosthenes gibi Antik Yunan bilim insanları küresel dünya fikrini ortaya atan ilk kişilerden birkaçıdır. Bu bilim insanlarının, veya filozofların, yaptıklarını ve gözlemlerini araştırmanızı öneririm. O günlerde yaşayan kişilere göre gayet ilgi çekici ve kısmen tutarlı gözlemleri bulunmaktadır.

İyi günler dilerim

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Youtube Gece-gündüz illüstrasyonu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim teorisinin gerçeklerle yeterince desteklenmediğini düşüncesizce savunanlar, kendi teorilerinin hiçbir gerçekle desteklenmediğini unutmuş görünüyorlar.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder