Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolgahan Köylü
Üye
6

Dünya'nın manyetik alanı olmasaydı Dünya 'da ne gibi değişiklikler olurdu?

Üzerinde yaşadığımız Dünya'nın manyetik alanı vardır. İşte bu manyetik alanı olmasaydı Dünya'mızda ne gibi değişiklikler olurdu?
415 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Dünya'nın manyetik alanı olmasaydı Güneş ve Kozmosun tüm zararlı ışınlarına maruz kalırdık. Büyük bir ihtimalle gezegenimizde yaşam oluşamazdı.

Zararlı ışınlar sadece canlıların hücre yapılarına zarar vermekle kalmaz. Özellikle Güneş rüzgarları atmosferin üst katmanlarından başlayarak gazları ve su buharını uzaya savurmaya başlayacaktır. Bu durum karalar üzerinde sıvı suyu yok edinceye kadar devam edecektir.

Büyük bir ihtimalle milyarlarca yıl önce manyetik alanını kaybeden Mars'ın başına da benzer şeyler geldi. Mars jeolojisi incelendiğinde kalın atmosferinin yanı sıra sıvı suyun da bir zamanlar var olduğunu göstermektedir. Eğer benzer şekilde manyetik alanımızı kaybedersek, Mars gezegeninden pek bir farkımız kalmayabilir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Futurism. 6 Horrible Consequences Of Earth Losing Its Magnetic Field. Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Deniz Altan Uğur
bilimsever

Öncelikle Dünyanın manyetik alanı bizim atmosferimizin olmasını sağlar, öyle ki dünyanın sahip olduğu elektromanyetik alan deyim yerindeyse bizim atmosferimizi güneşten gelen hırsız ışınlara karşı korur ve bir bütün olarak kalmasını sağlar. Ardından Güneşten gelen elektromanyetik dalgalardan ( Biz bunlara güneş fırtınası ismini veriyoruz) bizi korur ve bu şekilde yaşama elveren bir gezegen olmamızdaki belki de en önemli faktör haline gelir. Bu dediklerimi doğrulayan gözlemlerin başında hemen komşumuz olan kızıl gezegen gelir çünkü bir zamanlar o gezegenin çekirdeği birtakım sebeplerden ötürü soğmuştur ve soğuyan çekirdek manyetik alanın zayıflamasına sebebiyet vermiştir ve bu yüzden önce atmosferi sonra da diğer birçok avantajını kaybetmiştir.

Kaynaklar

 1. kozan demircan. Mars Atmosferini Nasıl Kaybetti? >> Maven Der Ki Atmosferi Güneş Yok Etti » Kozan Demircan. (7 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
 2. euronews. Görünemz Kalkan Manyetosfer. Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close