Puan Ver
1
Puan Ver

Dünya ya insan dışı bir varlık olarak gelme ihtimalimiz varmı?

Dünyaya insan dışında hayvan bitki bakteri vb canlılar olarak gelme ihtimalimiz var mıydı

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Öncelikle, bu soruyu insan olarak dünyaya gelmiş biri olarak sorduğumuzu gözden kaçırmamak durumundayız. Niye, çünkü dünyaya gelme, var olma kriterleri belirlenmiş bir varoluş düzeyini referans alarak soruyu sormuş oluyoruz.

Bu açıdan, dünyaya başka bir yaşam formunda gelmiş olmak, organizma olarak mental ve organik özelliklerin tamamen bambaşka olması demek olacaktı. Ve teorik olarak aynı bilinç ile dünyaya gelmiş olsaydık -bunu kabul etsek-, yaşam için kullandığımız donanımın farkından dolayı tamamen aynı benlik hissi oluşmayacaktı. Benlik hissini oluşturan o kadar çok faktör var ki, ancak en temelinden, serebral korteks, prefrontal korteks gibi bizi biz yapan unsurların büyüklüğü bile benliği doğrudan etkileyen unsurlar. Sahip olunan organizmanın UMWELTi, bilinç düzeyimizi doğrudan etkiler.

Yani aslında başka bir yaşam formu olarak doğmuş olsaydık, şu an hissettiğimiz BENi hissetmemiz mümkün olmazdı gibi görünmekte. Ve bu soruya muhatab da olamayacaktık büyük ihtimalle. Ve bu soruyu soran da olamayacaktık. Yani her organizma kendi umweltinin sınırlarında düşünceler üreterek varoluşla etkileşim kurabilir, kendi bilinç düzeyinde varoluş sergileyebilir. Bu kriterler değiştiğinde, artık başka bir varoluş seviyesinde başka bir varoluş biçimine geçmiş oluruz.

Bir bilim insanı, eğer mümkün olsa ve hemen şimdi bir klonumuz yapılsa, yan yana oturtulsak, yapacağımız ilk farklı seçimde farklı bireylere dönüşürdük ve bu değişim devam ederdi diyerek, Einstein in, benliğin optik bir illüzyon olduğunu ifade etmesi gibi, ben hissinin varoluşu deneyimlemede kullanılan organizmanın niteliklerine göre göreceli deneyimlenen sanal bir hissediş olduğunu vurgulamaktadır.

Bunu anlamamıza en iyi hizmete edecek uygulamalardan biri de, beyin nakli. Eğer bir sinir sistemi başka bir bedene aktarıldığında, uyanan kişi kim olacak, kendini nasıl tanımlayacak cevap verebilseydik, cevaplarımız netleşmeye daha yakın olurdu sanırım.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer okuduğunuz her şeye inanıyorsanız, okumamalısınız.”
Japon Atasözü
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder