Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Doğru bilgiye akılla mı, deneyle mi ulaşılır?

Aklımızı kullanarak mı deneylerle mi doğru bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşırız ?
3,163 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmetcan Dalçiçek
Felsefe okumaları yapmaktayım.

Maalesef size net bir cevap veremeyeceğim fakat felsefe tarihinde öne sürülen birkaç fikiri ve kendi fikrimi söyleyebilirim. Cevap sizin bilgiyi tanımlama şeklinize göre değişir. örneğin emprist bir filozof olan David Hume'a göre insan zihni boş bir levha gibidir genelde buna Tabula Rasa denir. yani insanın doğuştan gelen bigisi yoktur ve bu durumda insan deneyimlerinden bilgi edinir. bu akıma, empirizm'e göre deneyle bilgi edinilir.

Çok fazla kabul görmesede insanın deneyimle değil akıl yoluyla bilgi edindiğine yönelik iddialarda vardır. insanın hayatının bilgiyi hatırlaması olduğunu iddia ederler. insan doğduğunda bütün bilgiler zaten aklında vardır ve hayatı boyunca bunları hatırlar diyorlar bunlar ancak artık pek kabul görmez bu iddia.

Benim kanımca insan deneyimle bilgi edinir ve burda akılın bir rolü yoktur. ancak salt bilginin ise insan hayatında bir geçerliliği olduğunu düşünmüyorum. ki böyle olsaydı descartes gibi planck gibi büyük zekalar pek de önemli olmazlardı. bilgi edinme sürecinden sonrası daha fazla tartışılması gereken ve daha önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

297 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Simge Ceyhan
Genetik Öğrencisi

Bu soruya ikisi diyerek cevap verebiliriz. Doğru bilgiye ulaşmak için daha önce birçok kez kanıtlanmış doğrular bilgisi, aynı doğruluğu gözlemlemek için yapılabilecek tekrarlama deneyi(gözlem) ve bu deney sonucunu bilgi birikimiyle birlikte yorumlayacak bir akıl kullanılabilir. Tabi doğru bilginin elimizdeki güncel bilgiler ve şartlar doğrusunda oluşacağını ve ileride değişkenlik veya farklılık gösterebileceğini de unutmamak lazım.

Sevgiler

Tüm Reklamları Kapat

437 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close