Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Dna bizi nasıl olușturuyor?

Dna da özelliklerimiz yazıyor fakat onları harekete geçiren şey nedir? (bir agnostik olarak bu soruyu genellikle akıllı tasarımı savunanların "tuzak soru" olarak kullandığını farketmeden önce de merak ediyordum. Kesin bir cevaba rastlamadım. Lütfen ön yargısız bir şekilde cevap vermeye çalışın. )

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sana bununla ilgili bir kaç okuma linki ve video bırakacağım. Her şey spontane ve karmakarışık gerçekleşiyor. Her olay valence elektronlara bağlı olarak bileşiklerin atomların vs. bağ yapma enerjisiyle gerçekleşiyor.

Şimdi bir duvar düşün. Duvarın üzerinde 3x3cm'lik kare var. Elimizde 3x3x3 küp ve diğer geometrik cisimler var ( küre,üçgen prizma...). Sırayla duvara bunları fırlatmaya başlıyoruz ve işlem bittikten sonra bir bakıyoruz ki sadece duvarın karşısına küp geçebilmiş. Ne akıllı tasarım değil mi ? Oysa küpte bunu yapacak ilim irade kudret yok mutlaka bunu birisi yaptı diye mi düşünmek gerekir yoksa sadece oraya küp uygun olduğu için geçtiğini mi savunmak mantıklı ? Aynı şekilde bileşikler de böyle işliyor. Genel olarak hücre hiyeraşisi bu şekilde. Dna uygun bazlarla etkileşime geçip protein sentezletir ve hepsi bu bahsettiğim uygunluğa göre oluşur. Yani tamamen spontane ve uygun olanların bir araya gelmesiyle.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Vakit, teknolojimizi ufaltma, basitleştirme ve şiddetten arındırma yönünde elden geçirme vaktidir.”
E. F. Schumacher
Geri Bildirim Gönder