Puan Ver
0
Puan Ver

Diyelim ki gözlemlenebilir evrenin sınırına ulaştık. Biz o sınırı aşabilir miyiz yoksa evrenin genişlediği o sınırı yine de geçemez miyiz?

Işık hızını aştığımızı düşünelim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Gözlemlenebilir evren, bizim içinde olduğumuz fizik evren. Genişlemekte olması, teorik olarak kendisi dışında bir şeyin olmadığı bir durumda genişlemek. Biz ışık hızında bile olsak, en yakın kuasara gitmemiz yaşamımız için çok uzun bir mesafe. Bu açıdan evrenin sınırına yaklaşmak ütopik bile değil. Ancak teorik olarak bunun gerçekleştiğini düşündüğümüz bir durumda, bir sınıra vardığımızı anlayamayız. Çünkü, fizik evren sınırında biyolojimiz -algı seviyemiz. Yokluğu anlamaya uygun değil. Sadece -varlık- düzeyinde (fizik evren dahilinde 3+1 boyut altında) deneyim yaşayabiliriz. UMWELT, bu konuda inanılmaz önemli bir kavram.

Evren teorik olarak kendisinden başka bir ortam - şeyin olmadığı bir durumda genişlemektedir.

Kendimizi sınıra ulaşmış bile düşünsek, evrenin dışında, bizim anlayabileceğimiz anlamda bir varoluş olmadığı için bizim için tanımsız, farkedemeyeceğimiz bir durum olur, yine fizik evrende yolumuza devam ederiz büyük ihtimal teğet çizerek ve bunun da farkında olmadan.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü
Geri Bildirim Gönder