Puan Ver
0
Puan Ver

Dinsel inanış gereği oturarak, çömelerek su içmenin mideye bir yararı var mıdır? Varsa/yoksa neden?

Biyolojik olarak temellendirirseniz sevinirim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Oturarak veya ayakta su içmenin hiç bir farkı yoktur. Faydası olan tek bir durum vardır o da Hz. Muhammed'in yaptığı bir davranış olarak, sünnet, olmasıdır. Biyolojik açından ayakta su içme ile oturarak çömelerek içme arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Çoğu insan içilen suyun direkt suların emildiği yere ince bağırsaklara gittiğini düşündüğü için bu yanlış bilgi toplumda yayılmıştır. Halbuki, midenin konumu sıvı akışının yemek borusundan ince bağırsağa doğrudan gitmesini engelleyeceği gibi midede bulunan sfinkter kasları madde alış verişinin kontrol edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla ayakta veya oturarak sıvı alımı fark etmiyor.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey hareket eder ve hiçbir şey sabit değildir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder