Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Dinlerin temeli mitolojilere mi dayanır?

3
446 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

merhabalar Astronomi Sanatı

evet 3 büyük dinin(isevilik, musevilik ve muahammediyevilik) hepsi ortadoğu din geleneğinden gelmiştir. hepsinin temeli, dayandığı mitolojileri, hepsi birbirinin aynısı, küçük farklılıklar sadece.

ADEM VE HAVVA

bu sümer mitolojisinden alıntıdır. MÖ 3000 yıl önce inanılmış bir dini motiftir. Sümerlerin inandığı adamın adı ADAPA, yarı tanrıdır, balıkçı teknesi devrildiği için tanrıların tanrısı ANU'nun huzuruna çıkar, cennette girdiğinde ölümsüzlük iksiri verilir, Adapa'nın koruyucu tanrısı ENKİ onu bir şey yiyip içmemesi gerektiğini söyler ve onu kandırır, Adapa cennetten kovulur, yarı tanrıdır, insanlara konuşmayı öğretir, kendisi çamurdan karısı onun omurga kemiğinden yaratılmıştır. Adapa Hz Adem gibi 1000 yıl yaşamıştır.

HZ. NUH VE NUH TUFANI

Nuh tufanı da aynı şekilde sümer mitolojisinden alınmış bir figürdür. GILGAMIŞ çok güçlü ve yenilmez bir savaşçıdır, Halkına acımasız davrandığı için Gılgamış’a öfkelenen Anu, onu öldürmek için vahşi bir hayvan olan Enkidu’yu üzerine salar. Enkidu ile Gılgamış arasındaki savaşta Gılgamış üstün gelir. Daha sonra Enkidu Gılgamış’ın en yakın dostu ve yardımcısı olur. Tanrılar ise Enkiduya sinirlendiği için yeryüzünü saran bir tufan gönderir. bu tufanı devasa ağaçlar keserek, bütün hayvanları içine alan bir sal yaparak atlatırlar. Gılgamış Hz. Musa gibi 900 yıl yaşamıştır.

HZ. MUSA

Hz. Musa ile ilgili önceki yazdıklarımın linkini atıyorum https://evrimagaci.org/soru/musa-gercekten-yasadi-mi-11338

HZ. SÜLEYMAN VE HZ. DAVUD

Hz. Süleyman, İsrailoğulları kralıdır, MÖ 970-931 yılları arasında büyük savaşlara, büyük başarılara imza atmış bir kraldır. Haliyle onun hakkında efsaneler uydurmamak olmaz :) cinleri ve rüzgarları yönlendirebildiği ve kuşlarla konuşabildiği söyleniyor. Aynı şekilde Hz. Davud'da, Süleyma'nın babasıdır, bütün yahudi aşiretlerini bir arada toplar, başarılı savaşları olmuştur, yetenekli bir generaldir. müslümanlıkta Davud Allahtan bilgelik öğrenmiştir, demiri işleyebilen ilk insandır, zırh yapabilir, Golyat adlı devi öldüren savaşçıdır.

SONUÇ

bu 3 büyük dinin yani isevilik, musevilik ve muhammediyevilik eski sümerlerden kalma mitolojiler ve efsaneleri kendinde modifiye edip kullanmışlardır. bütün bunlarda gerçeklik payı yoktur. aralarındaki tek fark, antik efsanelerden, ortaçağ efsanelerine dönüşmüştür. amacım burda propaganda yapmak değildir, ama tarihi metinler bize bu 3 büyük dinin, mitolojilerden etkilendiğini göstermektedir.

586 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Sadece mitoloji değil. Bir çok kavram ve kişilikler; ya çok tanrılı dinlerden ya efsanelerden ya da yöneticilerden gelmiştir. Bu yöneticiler kendilerini peygamber ilan etmiş. Ve bu peygamberlik soyları boyunca devam etmiştir. Baba-Oğul peygamberler bu yüzden çok fazladır.

Diğer mitolojilerden gelen bazı temel kavramlar.

YARATILIŞ

Hem Yahudilikte hem de İslamda, kan; hayat vericidir. ( Alak Suresi 2, Levililer 17:11)

Hristiyanlıkta ilk insan Adam ismi "kızıl" demektir ve kökeni Adamah "kızıl toprak" anlamına gelir. (İslamda da aynı şekilde)

Mezopotamya inanışlarına baktığımızda Doğum Tanrıçası olan Ninhursag insanları balçık ve kendi hayat kanından dünyaya getirmiştir. Ve kadınlara, adet kanlarını balçık olarak kullanarak insan yapmayı öğretmiştir.

Hem insanların topraktan gelmesi hem de hayatın kandan başlaması buradan gelir.

CEHENNEM

Cehennem İbranice "Ge Hinnom" dan gelir. Türkçesi Hinnom Vadisi. Çok Tanrılı dinlere inanan bazı insanlar burada Tanrı Moleke kurban verdiler. Ama kurbanlar koyun, inek değil insandı. Ve kurban bıçakla öldürülmez, yakılırdı.

Sonsuz ateşin olduğu Cehennem, direkt buradan geliyor. Kelime bile neredeyse aynı kalmış.

CİNLER

Yunan Mitolojisinde insanlara görünmeyen Daimonlar var. Bunlar Tanrı değil. Aynı insanlar gibi yaşayan ve ölen bazıları iyi huylu bazıları kötü ruhani varlıklar. Demon yani şeytan/iblis de bu Daimonlardan gelmekte.( etimolojik olarak)

Neredeyse Cinlerin kopyala yapıştır hali. Ya da cinler bunların kopyala yapıştır hali. Nereden bakmak istersen.

258 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Zaten Artık 21 .yy da bunun tartışılması bile komedidir . Çünkü Evrim yasası gibi yasalar vardır . Yaratılışçılık Baştan elenir zaten . hemde Kuantum evrim teorisi bile çıkmıştı bi ara Evren kendiliğinden var olmuştur . Zaten bunu Stephan Hawking çok güzel bir şekilde anlatmıştır .

1 - Kuantum dalgalanma Teorisi = Teizmin Bitişidir ,Hatta tüm Tanrı fikirleri Bu teori İle birlikte yok olmuştur . Zaten Kuantum u Bilen adam Ateist olur .

Muazzez ilmiye çıg ve Aydın Türk , Turan Dursun gibi ATEİST aydınların kitaplarını okuyabilirsin.

Kerem Cankoçak ın Cern den bugune Adlı kitabınıda Okuyabilirsin .

Bu arada Konuşmak istersen INSTAGRAM a beklerim .

Benimle Konuştugun zaman ATEİST OLACAGINDAN ADIM GİBİ EMİNİM

198 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın