Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dinlerin kökenleri ile ilgili kitap önerirmisiniz?

Neden bir dine inanmaya meyilliyiz neden cennet ve cehennem gibi kavramlar geliştirdik. Bunlar ile ilgili kitaplar önerirmisiniz?

2
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

Mircea Eliade 'Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi' setini tavsiye ederim. Teoloji ile sınırlı olmayan nitelikte bir içeriğe sahip. Okurken teoloji merakınızı giderirken, diğer yandan felsefe , arkeoloji, tarih merakınızı bir üst seviyeye çıkarabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. D&R
Puan Ver
0
Puan Ver

Açıkçası bir dine inanmaya meyilli olduğumuzu düşünmüyorum. Dini kavramların tüm dinlerde birbirine benzer olduğu, buradan da bütün dinlerin ortaya atılan ilk "dinsel olgular"dan yola çıkılarak üretildiği kanaatindeyim. Bununla ilgili Ali Şeriati'nin "Dinler Tarihi" kitabını tavsiye edebilirim.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne yazık ki, kemiklerin aksine, davranışlar fosilleşmemektedir.”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder