Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dinler tarihi hakkında kitap önerisi alabilir miyim?

Merhabalar, dinlerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl şekillendiği hakkında bilgi veren ve günümüz dinleri hakkında da bilgi edinebileceğim ve bana biraz da başlangıç için rehber olacabilecek kitap(lar) arıyorum. Var mı önerileriniz?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
3 Cevap

Merhabalar

İbrahimi dinler hakkında Muazzez İlmiye Çığ'ın bütün kitaplarını tavsiye ederim. Kendisi Sümer Mitolojisi ile ilgili çalışmalarıyla bilinir. Uygarlığın kökeninin Sümerler (İlk yazıyı kullanan insanlar) olduğunu savunur. Başlangıç kitabı olarak 'İbrahim Peygamber' kitabını öneririm.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. İbrahim Peygamber Kitabı Kitabın kendisi

Harari'nin Sapiens kitabı aslında tamamen dini kurumsallaştırıp toplumdaki bir takım mekanizmaları dinlerle açıklamaya dayanır. Bu dinler tarihi veya dinlerin doğası hakkında size gerçekçi bilgi vermez. Çünkü tek yönlüdür. Dinler tarihine vakıf olmanız için hepsinin ayrı ayrı siyasi tarihini, düşünce tarihini ve en önemlisi elçilerinin/temsilcilerinin içinde bulunduğu sosyokültürel yaşamı ve biyografisini okuyarak anlayabilirsiniz. Onun dışında edineceğiniz her türlü bilgi birilerinin yorumlarını benimsemek olur.

Teşekkür
Paylaş
1

Ben öncelikle Dinlerin neden ortaya çıkığı ile ilgili Harrarinin Sapiensini okumanızı öneririm

Gönderdiğim linkteki adresten tüm kitabı ücretsiz olarak, başınızı yastığa koyup rahatlıkla dinleyebilirsiniz.Çok şey katacaktır.

Hızı 1.25 yapmanızı da öneririm

https://youtu.be/M9a5rQte90k?list=PL7ZlOEvhxNf_MAhdJq2t8clhyy6paI5w_

Dinler tarihi üstüne oldukça özet bir kitap olarak da ayrıca öneriim.

https://www.babil.com/dinler-tarihi-kitabi-saban-kuzgun?gclid=CjwKCAjwqdn1BRBREiwAEbZcR6rEL4mdwX4OsSALnkm6Id3P2AlD-NMDIe3Uz_fVZri5fsRaCFzWOhoC81IQAvD_BwE

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, güneşin ısısı kadar gerçektir.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder