Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Dinler tarihi hakkında kitap önerisi alabilir miyim?

Merhabalar, dinlerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl şekillendiği hakkında bilgi veren ve günümüz dinleri hakkında da bilgi edinebileceğim ve bana biraz da başlangıç için rehber olacabilecek kitap(lar) arıyorum. Var mı önerileriniz?

3
728 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhabalar

İbrahimi dinler hakkında Muazzez İlmiye Çığ'ın bütün kitaplarını tavsiye ederim. Kendisi Sümer Mitolojisi ile ilgili çalışmalarıyla bilinir. Uygarlığın kökeninin Sümerler (İlk yazıyı kullanan insanlar) olduğunu savunur. Başlangıç kitabı olarak 'İbrahim Peygamber' kitabını öneririm.

688 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. İbrahim Peygamber Kitabı Kitabın kendisi

Harari'nin Sapiens kitabı aslında tamamen dini kurumsallaştırıp toplumdaki bir takım mekanizmaları dinlerle açıklamaya dayanır. Bu dinler tarihi veya dinlerin doğası hakkında size gerçekçi bilgi vermez. Çünkü tek yönlüdür. Dinler tarihine vakıf olmanız için hepsinin ayrı ayrı siyasi tarihini, düşünce tarihini ve en önemlisi elçilerinin/temsilcilerinin içinde bulunduğu sosyokültürel yaşamı ve biyografisini okuyarak anlayabilirsiniz. Onun dışında edineceğiniz her türlü bilgi birilerinin yorumlarını benimsemek olur.

570 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Ben öncelikle Dinlerin neden ortaya çıkığı ile ilgili Harrarinin Sapiensini okumanızı öneririm

Gönderdiğim linkteki adresten tüm kitabı ücretsiz olarak, başınızı yastığa koyup rahatlıkla dinleyebilirsiniz.Çok şey katacaktır.

Hızı 1.25 yapmanızı da öneririm

https://youtu.be/M9a5rQte90k?list=PL7ZlOEvhxNf_MAhdJq2t8clhyy6paI5w_

Dinler tarihi üstüne oldukça özet bir kitap olarak da ayrıca öneriim.

https://www.babil.com/dinler-tarihi-kitabi-saban-kuzgun?gclid=CjwKCAjwqdn1BRBREiwAEbZcR6rEL4mdwX4OsSALnkm6Id3P2AlD-NMDIe3Uz_fVZri5fsRaCFzWOhoC81IQAvD_BwE

709 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi yapmak için hiçbir zaman yeterince zaman yoktur; ancak en önemli şeyi yapmak için her zaman yeterince zaman vardır.”
Brian Tracy