Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Dinler insan icadı mıdır?

3
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
3 Cevap

Evet,dinler insanın düşüncesinin ürünüdür.Kimse kendi mensup olduğu dine "uydurma" sıfatını yakıştıramadığı için bu hep tartışma konusu olmuştur.Herkes mensup olduğu din hariç diğer tüm dinlere uydurma derken kendi dinine asla toz kondurmaz, bu sonu gelmez tartışmaların sebebi de bu insan profilidir. Dinlerin tarihi çok eskiye dayanmaktadır.Dinlerin ortaya çıkışı insan türünün toplumsal hayata geçişiyle neredeyse eş zamanlı olmuştur.Dinler gelişen insan için birleştirici değer olmuştur.Hayatta kalabilmek için toplumlar halinde yaşamaya gereksinim duyan insan için din kavramı o zamanlar hayati bir önem taşımaktadır.İlk insan toplumlarının kalıntılarında dini inanışlardan izler görmekteyiz.O zamanki az gelişmiş ve tecrübesiz insanların ahlaki değerlere bağlanması için radikalize edilmiş değişmez inanışlara ihtiyaç vardı.Bunun sonucunda insan toplulukları kendinden daha güçlü ve kendilerini yönetmeye layık varlıklar düşledi ve bu ve bu kavramlar bütünü de zamanla din adını aldı. Toplumun mihenk taşı olan yasalar dinler sayesinde güvenceye alınabilmiştir.Her insanın özünde kötülük vardır ve herkes karşılığını almayacağını bilse kötülük yapar.Ama dinler bunun önüne "Her şeyi gören tanrı" kavramı ile geçmiştir.Tanrı kavramı çok güçlü bir kavramdır, tanrı yöneticilerin yöneticisidir.Bir ülkenin hükümdarı her istediğini yapamamıştır çünkü onu izleyen bir tanrının olduğu düşüncesi her zaman onu haddi aşmaktan alıkoymuştur.Kısacası toplumsal olarak gelişmekte olan bir türü zapt etmenin tek çıkar yolu o zamanlar dindi.Dinlerin tehlikeli olduğu nokta ise değişmez ve dogmatik olmasıdır oysa hiçbir konuda radikal olunmamalıdır.Tarih boyunca inanışları konusunda radikal olan insanlar kendisiyle aynı düşünceye sahip olmayan insanların kanını dökmekten çekinmemiştir. Bence "Her sabit düşünce sahibi için zindandır" sözüyle Nietzsche konuya noktayı koymuştur. Artık günümüzde insanlar ahlaki değerlere sahip olmak veya kurallara uymak için dine ihtiyaç duymuyor çünkü yasalarımız yeterli gelişmişlikte kendi kendimizi yönetebilecek bilgi ve tecrübeye sahibiz.Birleştirici değer olarak ise din artık yetersiz kalmaktadır.Günümüzde en büyük birleştirici değer bilgidir.Dinler gelişen toplumsal düzende ya yok olurlar ya da reformize edilerek toplumsal hayatta yer bulmaya çalışırlar.

Teşekkür (7)
Paylaş
7

Dininiz” tıpkı sanat ve bilim gibi insani bir buluştur. Hepsi anlam ve gerçeği aramanın yollarıdır.

Biliminiz fiziksel gerçekliği anlatacak gerçeğe sahip olabilir, ancak yaşamın anlamını veya onları gözlemleyen tüm yaşam öldükten sonra fizik yasalarına ne olacağını türetemez.

İnsanlar geçmiş ölümler ve acı çekmenin doğası hakkında ne yapacakları konusunda metafizik cevaplara ihtiyaç duyarlar. Bazıları, daha gelişmiş sezgisel fakültelerini, manevi gerçekleri bulmak ve aynı fakültelere sahip olmayanlara cevap vermek için kullandılar. Bu insanlara peygamber diyoruz. Peygamber’in sözleri daima benimsenir, kullanılır.

*Çeviri

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Quora

Fizik, kimya, biyoloji, matematik, uzay bilimleri, yıldızların evrimi, gezegenlerin evrimi, canlıların evrimi okumuş bir insan kuran, incil, tevrat okuduğunda hiç birine inanmaz. Çünki bu kitaplar yukarıda saydığım bilim dalları ile ters. Okumayan varsa okusun ne demek istediğimi anlar.

Yani bunların hepsi insan sözüdür. Bu yüzden zaten ülkemizde ateist, deist azdır. Ama kuran, tevrat, incil okumadığı halde veya okuduğu halde diğer bilim dallarını bilmediği için islam, hristiyan, yahudi çoktur.

Ateist veya deist olmak okumayı gerektirir. Kim bu bilim dallarını okuyacakda bu seviyeye gelecek. İnsanlara bu bilim dallarını okumak zor geldiği için dinlere inanmak daha kolay geliyor. Ülkemizde bu bilim dallarını bilip ateist, deist olan bir çok insan var ama onlarda mesleklerine zarar gelmesin diye inançlarının ne olduğunu açıklamıyorlar.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenmeyi bilen bir kişi, yeterince şey biliyor demektir.”
Henry Adams
Geri Bildirim Gönder