Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Dinler hakkında en baştan bilgi sahibi olmak için ilk ne okunmalıdır? Kutsal kitaplardan başlamak en doğrusu mudur?
Ben dinler ve peygamberler hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yani onlar hakkında ortaya bir düşünce atabilecek kadar bilmek istiyorum. Önce kutsal kitaplardan başlanması gerektiği söyleniyor evet buna katılıyorum ama daha sonrasında neler okunmalı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Cem Demir
Cem Demir Düşünür

Ben kendi inanışım üzerinden, yöntemlerimden ve metin okuyuş tarzımdan birkaç örnek vereceğim, umarım size de düşünsel açıdan yardımcı olabilirim.

Bir din hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ilk olarak o dinin en temel kaynağını okumalısınız, kutsal kitabı gibi. Sonra peygamberden önceki toplumu ve sonraki toplumu, peygamberin hayatını, günümüz toplumuyla peygamberin toplumunu karşılaştırmalısınız, bunlarla beraber aşağıda yazdıklarım işinize yarayabilir:

Neredeyse her alanda bilgi sahibi olmalısınız ve tecrübeye, gözleme, düşünmeye dayalı bir hayatınız olmalı. Ömrünüz boyunca birçok düşünce yöntemleriniz olacak, her yaşın bir bakış açısı olacak, yaşınız ilerledikçe (Eğer verimli bir hayatınız olduysa) bir birikime sahip olacaksınız ve eğer düşünebiliyorsanız (ki başta saydıklarımı yapabilmek için düşünebilmek gerekiyor.) bu sayede din konusunda (Ateizm, İslam, Deizm...) tam anlamıyla bir imana sahip olabileceksiniz.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlar genelde din konusunda, her konuda olduğu gibi çok aceleci davranıyorlar ve bu, benim aklıma şu ayeti getiriyor:

"Enbiya 37: İnsan aceleci olarak yaratılmıştır. Ayetlerimi yakında size göstereceğim, artık onların çabuk gelmesini istemeyiniz."

Böyle önemli bir konuyu fazla hafife aldıklarını düşünüyorum. Zamanın kazandırdıklarıyla iyicene anlayıp bütüncül bir bakış açısı sergilemektense spesifik konuları takılmaları ve iyice araştırmadan sürekli varsayımlar üzerinde bulunmaları bana çok tuhaf geliyor ve aklıma bu ayet geliyor:

Bu Reklamı Kapat

"Neml 84: Nihayet, hesap yerine geldikleri zaman Allah şöyle buyurur: "Siz benim ayetlerimi iyice anlamadan yalan saydınız, öyle mi? Değilse, yaptığınız ne idi?""

İnsanlar, kendilerine acı veren bir durumla karşılaştıkları zaman Allah'ı/Tanrı'yı hemen yanlarında görmek istiyorlar tabii sadece zor zamanlarında yaratıcı akıllarına geldikleri için olaylara bir bütün halinde bakamıyorlar ve "Bana yardım edilmedi, acaba ben kuruntu halinde miyim?" tarzı düşünceler ediniyorlar. Sonra yine "Tanrı onları neden kurtarmadı?" cümlesinin türevlerini işitiyoruz, burada aklıma gelen birçok ayet var ama (anlayanlar için) bir örnek yeterli olur diye düşünüyorum:

"Ankebut 65,66: Gemiye bindikleri zaman, dini yalnız Allah'a özgü kılarak O'na dua ederler. Fakat onları karaya çıkarıp kurtardığımız zaman, hemen şirk koşarlar. Onlar, kendilerine verdiğimiz nimetlere nankörlük etsinler ve gönüllerince yaşasınlar! Yakında neyin ne olduğunu görecekler!"

Gemi örneği çok kez verilir, "Hepsi Tanrı Tanrı diyordu, Tanrı onları neden kurtarmadı?" tarzı cümleler duyarsınız ve benim de aklıma yukarıdaki ayetler gelir...

Başka bir konu: İnsanların "Bunlar mı doğru yolda, Orta Doğu'nun haline bak!" dediğini duyuyorum ama ben Kuran'ı okurken zaten bazı ayetlerde, eski peygamberler için veya Hz. Muhammed için de aşağı yukarı aynı şeylerin söylendiğini görüyorum. Bir örnek:

Kamer25, 26: Zikir, aramızdan bula bula onu mu buldu? Hayır! O küstah bir yalancıdır. Onlar, yarın küstah yalancının kim olduğunu anlayacaklar!

Bu Reklamı Kapat

Böyle hayatta gözlemlediğim şeyleri Kuran'da görünce şahsen benim imanım artıyor tabii ki burada birkaç örnek verdim ve yine sadece bu konularla yetinmiyorum, delil gördüklerimi kategorilere ayırıyorum, sonra geriye çekilip bütüncül bir bakış açısıyla baktığım zaman İslam'a inanıyorum.

Veya Kuran'ın üslubu ve ahengi hoşuma gidiyor, beni etkiliyor:

https://youtu.be/RI7wqotvVy8

https://youtu.be/oA2U25yzcHI

Bu Reklamı Kapat

benim yöntemlerimden birkaçına örnek verdim ama kesinlikle burada anlattıklarımla sınırlı değil. Birçok kaynağı araştırdım, eski uygarlıkları inceledim ve okudum, günümüz sistemlerine baktım, günümüz devlet ve toplum yapısına baktım. Bunun gibi birçok sorgulamalar sonucu şu an ben bir Müslümanım ama sorgulamanın ömür boyu sürmesi gerektiğine inanıyorum, bunun nedenini en yukarıda anlatmıştım.

Son bir tavsiye vermek istiyorum: Bence doğru metotlar kullanılmazsa bakış açısı da yanlış olacaktır, doğru bir bakış açısına sahip olabilmek için doğru metotlar belirlemeliyiz. Benim düşünceme göre örneğin Ateistlerin yöntemleriyle bir bakış açısı edinseydim belki ben de Ateist olurdum ama yukarıda kısaca anlattığım yöntemleri kullanarak bir bakış açısı edindiğim için ben bir Müslümanım.

Kaynaklara attım, onlar da işinize yarayabilir.

145 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Vikipedi. Düşünme. (02 January 2021). Alındığı Tarih: 02 January 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. A. C. Meriç. Kuran'ın 4 Mucizesi. (02 January 2021). Alındığı Tarih: 02 January 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. A. C. Meriç. Neden Müslüman Oldum.. (02 January 2021). Alındığı Tarih: 02 January 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Kısa Video
Kısa Video Risalei nur okurum

kesinlike kutsal kitaplardan başlamak lazım. çünkü Allah kelamı iddiası taşıyan kitapları incelemek en mantıklı yoldur. bir müslüman olarak en başta kuranı tavsiye edeceğim gibi diğer kitapları da okumanı öneriririm. çünkü aradaki farkları görüp hangilerinin tahrip olduğunu görmen de faydalı olacaktır. hatta budist kutsal metinleri, hamurabi kanunları gibi yazıtları da okuyabilirsin. aslında çok da merak ediyorum acaba hiç bir dini metinle alakası olmayan bilgisi olmayan bir insan kutsal kitapları okuyunca hangisine ne gibi tepkiler vereceğini merak ediyorum.

ayrıca şiddetle Risale-i nur öneriyorum. bu konuya biraz değinmek istiyorum:

kuranın 300 000 civarı tefsir yazılmış, bunlardan biri risale-i nurdur. risalei nurun farkını sorarsanız tarzı uslübü diğerlerinden çok farklıdır. en ateistlerin bile aklına gelmeyen soruları sorar ve cevaplar. evrime materyalizme nihilizme deizme ateizme hangi dini ya da dinsiz fikir varsa hepsine değinir. insanın ufkunu açar. adeta insan kendi kendine öğretmen oluyor risale i nuru okuyunca. tamamen mantıki cevaplar sunuyor. inanç konusunda her soruya cevap bulubileceğin bir eser. Asayı- musa risalesi çok önemli bir eser tavsiye ederim.

Kaynaklar

  1. Bediüzzaman. (1940). Risale-I Nur. sf: 600.
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et