Puan Ver
0
Puan Ver

Din, beyin ölümünü açılayabilir mi?

Tıpta bir canlının ölmüş olması için beyin faaliyetlerinin durmuş olması yeterlidir, peki dinler için beyin ölümü nedir? Azrail canı ne zaman alır(! )

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Klinik ölüm, beynin fonksiyonlarını yerine getiremeyecek noktaya gelmesiyle tanımlansa da, bu her zaman böyle değildir. Yapılan araştırmalarda, klinik ölüm tanısı konan ve sonradan yeniden uyanan bireyler yok denecek kadar az değildir. Beynin oksijensiz kalma zamanına bağlı olarak bazı kişiler bilinçli olarak, bazıları bilincini kaybetmiş şekilde uyanabilmekte. -yakın, komşu akraba vsden bile benzer şeyleri duyarız-

Ölümün sanıldığından daha yavaş gerçekleştiği, ve bir süreç olduğu artık biliniyor. Yani hop diye ölüm olmuyor. Kilinik ölüm sonrası şok vs yöntem ile uyandırılan hastaların da ölü olarak tanımlanan süre boyunca uyaranları aldıkları artık biliniyor.

Yani tıbbi olarak bile netleşmemiş bir konunun din açısından detaylı açıklamasının olmasını beklemek biraz zor gibi. Kişinin bir daha bu dünyada faaliyet gösteremeyecek hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Yoksa, bireyin ölümüne karar vermede bir kriter getirmek, zaten insana verilmiş bir görev. Yani dini açıdan rasyonel bilgi-bilim üretmek ve ölümün kararını vermek dini açıdan zaten bir yükümlülük insana. Sadece bu değil, doğru yaşam kuralları, yaşamın başlangıcı ve gelişimi, gezegenlerin ölümü vs vs evrene ait bütün rasyonel bilgiye ulaşma, anlama, kavrama görevi din tarafından insana verilmiştir. Din bunu ifade etmez, bireye bırakır.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder