Bu soru başka bir soruya yönlendirilmiştir: Sonsuz enerji makinalari gercekmidir ve ya gercek ola bilirmi?
0

Devridaim makinesi mümkün mü?

Diyelim ki bir cam fanusun içine uzay boşluğunu yerleştirdik. Sürtünme vb. Olmadığı için o fanusun içine bir salıncak koysak. O salıncak sonsuza kadar dönecek midir? Böyle bir şey yapmak mümkün mü? Dünyaya uzay bosluğunu bir fanus içinde yapmak. Havasız ortam veya.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Devri daim makinesi furyası, sonsuz enerji elde etme safsatasına dayanıyor ve fizik kanunları gereğince bu mümkün değil. Çünkü makine dediğimiz sistem mekanik bir sistemdir ve mekanik her sistemde sürtünme az da olsa olur. Hepsini geçelim, bir devri daim sistemi oluştursanız dahi, bundan sonsuza kadar enerji alamazsınız. Enerji aldığınız anda o sistem enerjisini kaybetmeye başlar.

Teknik olarak baktığınızda gezegenler yıldızların etrafında zaten bir devri daim yapıyor. Lakin bu ölçekteki sistemler bile sonsuza kadar kararlı değil ve oldukça kompleks sıkıntılar gösteriyor. Örneğin yörünge basıklığı zamanla değişebiliyor, yörünge yalpalayabiliyor. Bazen bu gezegenin yok olmasıyla bile sonuçlanabiliyor.

Bu şekilde bile kusursuz bir sistem yapmaya çalışsanız merkezdeki yıldız zamanla enerji salması nedeniyle kütle kaybedecek, evrimleşecek ve bu nedenle yine sistem bir noktadan sonra bozulacaktır. Yine hepsini geçelim, bu devri daim muhabbetindeki en büyük problem: Devri daim yapıyor diye size sınırsız enerji hizmeti vermiyorlar.

Prensip basit, temel fizik. Enerjiyi yoktan var edemez, vardan da yok edemezsiniz. Bir sistemden enerji alırsanız, o sistemden enerji eksilir. Bir takım aklı selim mekanik numaralarıyla bunu aldatmak söz konusu değil.

Hem öyle olsaydı herkesten önce en iyi fizikçiler buna kafa yorardı. Kim böyle bir şey bulmak istemez ki, öyle değil mi? E fizikçiler uğraşmıyorken, diğerleri neden uğraşıyor sorusunun cevabı o kadar da karmaşık olmasa gerek.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku